Rower, orbitrek, bieżnia czy wioślarz ? Co wybrać ?

rower biezna orbitrek i wioslarz hms

Bieżnia ? Orbitrek ? Rowerek a może Wioślarz ?

Jest to zestaw sprzętów, który występuje w każdym klubie fitness. Wykorzystywane są do treningów cardio lub interwałowych. Ich możliwości treningowe pozwalają na skuteczny i efektywny trening. Możliwość regularnych ćwiczeń na wyżej wymienionych sprzętach gwarantuje nam realizację zamierzonych celów. Smukła sylwetka, dobra kondycja i wzmocnione mięśnie będą w zasięgu ręki. 

Problem pojawia się gdy jednak nie mamy czasu na regularne uczęszczanie do profesjonalnych klubów fitness a zakup wszystkich sprzętów stanowi wydatek ponad domowy budżet.

W takiej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie- wybrać jeden z 4 sprzętów, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom!

 

Jak dokonać odpowiedniego wyboru ?

 

Przed przystąpieniem do poszukiwań powinniśmy postawić sobie co najmniej kilka podstawowych pytań. Dzięki temu będziemy mogli sprecyzować nasze poszukiwania, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu oraz dokonać trafnego wyboru.

1. Jakie cele chcemy osiągnąć ?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem jakie powinniśmy sobie postawić to jakie efekty chcemy osiągnąć. Każdy z poniższych sprzętów gwarantuje nam efektywny trening cardio, przy czym każdy z nich oferuje innym typ aktywności. Sprzęt fitness należy dobrać adekwatnie do tego: jaki typ aktywności najbardziej nam odpowiada ? czy jest to spokojny i długi trening o niższej intensywności czy trening krótszy ale o wysokiej intensywności ?

2. Jakie zastosowanie ma mieć sprzęt ?

Rowerki stacjonarne, wioślarze, orbitreki oraz bieżnie, to również sprzęty, które są stałymi bywalcami w gabinetach fizjoterapii. Przyrządy pozwalają na odtwarzanie naturalnego ruchu, zachowują przy tym odpowiednią amortyzację dla stawów. Dzięki temu możemy je również wykorzystywać w rehabilitacji. W tej sytuacji należy bardzo dokładnie sprawdzić dany sprzęt nie obciąża stawów czy mięśni, które powinniśmy chronić.

3. Budżet- ile jesteśmy wstanie zainwestować w wymarzoną sylwetkę ?

Każdy z omawianych przyrządów treningowych mieści się w innym przedziale cenowym, jest to mniej istotny punkt, ale przed wyborem sprzętu warto precyzyjnie ustalić ile możemy wydać. Pozwala to skoncentrować się na poszukiwanie jak najlepszego modelu odpowiadającemu naszym finansom, jest to często spora oszczędność czasu.

4. Ilość wolnej przestrzeni ?

Jest to szczególnie istotny punkt dla chcących trenować w mniejszych mieszkaniach, gdzie często brakuje wolnego miejsca. Na szczęście większość sprzętów treningowych posiada możliwość składania, co pozwala na sporą oszczędność miejsca. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy dobrze określić  w jakim miejscu będzie stacjonować nasz sprzęt.

Poniżej przedstawimy sylwetki poszczególnych sprzętów, ich wady i zalety.

 

Orbitrek treningowy

 

Orbitrek treningowy nazywany również rowerkiem eliptycznym to jeden z najpopularniejszych przyrządów treningowych do ćwiczeń w domu. Ruchy wykonywane na tym przyrządzie pozwalają odtwarzać ruchy wykonywane podczas biegu. Podczas treningu najbardziej zaangażowane są mięśnie nóg. Dodatkowo pracują również mięśnie ramion, pleców oraz brzucha. Dzięki temu orbitreki uchodzą za jedne z najskuteczniejszych sprzętów do spalania tkanki tłuszczowej i wyszczuplania sylwetki.

Jedną z największych zalet treningu na orbitreku jest nie obciążanie stawów tak jak zwykły bieg,  ruch jest płynny a płozy amortyzują wstrząsy. Aby zachować pełne bezpieczeństwo podczas treningu trzeba dobrze opanować technikę.

Kolejnym plusem sprzętu jest zaangażowanie do pracy zarówno górnych jak i dolnych partii mięśni. Jak wiadomo, im więcej mięśnie jest aktywnych tym więcej kalorii spalamy.

Minusem orbitreka treningowego mogą być duże wymiary i brak możliwości złożenia. Co wymaga dobrego zastanowienia się przed wyborem nad tym jaka powierzchnie mamy do dyspozycji.

Wyróżniamy kilka typów orbitreków: orbitrek magnetyczny, orbitrek elektromagnetyczny orbitrek mechaniczny, orbitrek powietrzny

 

Rowerek Stacjonarny Treningowy

 

Jeden z najczęściej wybieranych sprzętów treningowych do domu. Jak sama nazwa wskazuje imituje jazdę na rowerze. Podczas ćwiczeń pracują głównie mięśnie nóg i w mniejszym stopniu brzucha. Rowerek treningowy jest mniej skuteczny w spalaniu tkanki tłuszczowej od orbitreka, wioślarza, czy bieżni. Niemniej to rowerek jest najczęściej wybieramy sprzętem do rehabilitacji. Bezpieczna i stabilna pozycja siedząca pozwala zaangażować do pracy mięśnie nóg. W wypadku problemu z bólami pleców, zalecany jest rowerek stacjonarny poziomy, pozycja siedząca z oparciem, pozwala odciążać kręgosłup podczas ćwiczeń i zwiększyć zaangażowanie do pracy mięśni brzucha.

Rowerek sprawa wrażenie mniej efektywnego sprzętu treningowe, ale to tylko pozory. Bardziej zaawansowane modele posiadają zaprogramowanych wiele programów treningowych, które pozwalają na przeprowadzenie skutecznych ćwiczeń.

Jedną z głównych zalet rowerka jest to, że średnia cena jest najniższa z pośród wszystkich omawianych sprzętów. Kolejnym plusem są małe wymagania co do wolnej przestrzeni. Jedynie przy modelu rowerka poziomego należy dokładnie sprawdzić jaką przestrzeń mamy do dyspozycji.

Możemy wyróżnić kilka typów rowerków treningowych: rowery magnetyczne, rowery elektromagnetyczne, rowery spinningowe, rowery powietrzne oraz rowery mechaniczne.

Jak wybrać rowerek stacjonarny ? <- kliknij i sprawdź!

 

Bieżnia treningowa

 

Jest świetnym rozwiązaniem dla biegaczy w okresach zimowych, gdy pogoda nie pozwala na trening na zewnątrz. Podczas biegania pracują mięśnie całego ciała, najbardziej zaangażowane do pracy są kończyny dolne.

Największym atutem biegania na bieżni jest bezpieczeństwo, większe niż tradycyjne bieganie np po parku. Nierówny teren jest częstą przyczyna urazów i nieprzyjemnych kontuzji.

W dobrym modelu bieżni treningowej znajduję się dobra amortyzacja pasa biegowego, pozwala to na oszczędzanie stawów podczas biegu, amortyzując wstrząsy.

Bieżnia treningowa jest najlepszym rozwiązaniem dla regularnych biegaczy. Jest to sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie systematycznych i intensywnych treningów biegowych. Dzięki temu gorsza pogoda czy zimowa aura nie zaburzy rytmu treningowego.

Minusem bieżni są duże rozmiary, jest to największy z wymienionych przyrządów treningowych. Ratunkiem w takiej sytuacji jest możliwość składania sprzętu po treningu. Na szczęście większość bieżni do treningów domowych takie posiada.

Kolejnym minusem jest wysoka cena. Dobra bieżnia treningowa jest zdecydowanie droższa od orbitreka, wioślarza czy rowerka.

Jeśli chodzi o bieżnie treningową, w naszej ofercie dostępne są zarówno bieżnie elektryczne jak i bieżnie magnetyczne.

 

Wioślarz treningowy

 

Wioślarz treningowy to z kolei jeden z najbardziej niedoceniany ze wszystkich sprzętów treningowych. Podczas treningu na przyrządzie odtwarzamy ruch wioślarski, pozwala to zaangażować do pracy ok 95% mięśnie. Gwarantuję to dużą skuteczność w pracy nad wymarzoną sylwetką. Dzięki temu bez trudu zrzucimy zbędne kilogramy, wzmocnimy mięśnie i poprawimy kondycję organizmu.

Kolejnym atutem ćwiczeń na wioślarzu jest ochrona stawów.  Ruchy są płynne i nie generują dodatkowych wstrząsów. Odpowiednia technika w połączeniu z pozycją siedzącą gwarantuję wysoki poziom bezpieczeństwa podczas treningu.

Małym minusem wioślarza treningowego mogą być jego sporo rozmiary. Przyrządy te często wymagają sporo wolnej przestrzeni. Ratunkiem w takiej sytuacji jest podobnie jak w przypadku bieżni treningowej- możliwość składania sprzętu po treningu. Większość modeli przeznaczonych do treningu w domu posiada taką możliwość.

Wioślarz może być również nieco głośniejszych od innych sprzętów treningowych Polecany dla osób chcących wzmacniać mięśnie całej sylwetki.

W wypadku wioślarzy treningowych również wyróżniamy kilka typów: wioślarze hydrauliczne, wioślarze magnetyczne, wioślarze wodne, wioślarze powietrzne.

 

Podsumowanie

 

Jak wykazaliśmy każdy z omawianych sprzętów posiada swoje za i przeciw. Wymaga to aby przed rozpoczęciem poszukiwań jasno określić własne oczekiwania względem treningu, budżet jakim dysponujemy oraz przestrzenią jaką możemy poświecić. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie bez przykrych niespodzianek.

Każdy z wymienionych sprzętów pozwoli nam skutecznie osiągnąć zamierzone cele pod warunkiem, że będziemy regularnie trenować.

Loga systemów płatności
X