Roller do masażu, jaki wałek wybrać ?

ćwiczenia z rollerem do masażu fs101 hms

Roller do masażu mięśni to jeden z podstawowych przyrządów treningowych. Prosta konstrukcja pozwala na przeprowadzenie efektywnego masażu mięśni. Regularne sesje rolowania pomogą nam skutecznie rozluźnić spięte mięśnie, poprawić ich elastyczność oraz krążenie krwi. Takie zabiegu pozwolą nam przyśpieszyć regenerację po treningu oraz zminimalizować ryzyko urazów czy przeciążeń mięśni.

Dzięki swoim właściwością roller zyskał popularność wśród przedstawicieli wielu aktywności fizycznych. Największą popularnością cieszy się wśród miłośników crossfit, fitness czy treningów ogólnorozwojowych. Co więcej, roller do ćwiczeń jako jeden z niewielu przyrządów treningowych umożliwia pobudzanie do pracy mięśni posturalnych. Wzmacniania mięśnie odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała pozwoli nam pozbyć się ewentualnych mankamentów sylwetki.

W efektywnych ćwiczeniach z rollerem kluczową kwestią pozostaje wybranie odpowiedniego wałka dla siebie. Rolowanie nieodpowiednim przyrządem może powodować zbyt silny ból, szczególnie dla osób początkujących, a zatem jak wybrać roller do masażu ? poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Rollery do masażu mięśni – rodzaje

Wzrost popularności rollera do masażu spowodował powstanie wielu różnych typów, które posiadają odmienne zalety oraz zastosowania.

 • Roller gładki, najczęściej wykonane są tworzywa EPP, charakteryzują się miękką konstrukcją, dzięki czemu pozwalają na przeprowadzenie komfortowego masażu mięśni. Wałki gładkie są polecane osobom początkującym oraz do masażu okolic kręgosłupa.
 • Roller z wypustkami, charakteryzuję się powierzchnią wypełnioną wypustkami. Taka konstrukcja pozwala na rozluźnianie nawet bardzo spiętych mięśni. Ten model jest przystosowany do zaawansowanych sportowców. Dodatkowo wałek skutecznie poprawia krążenie, co przekłada się na przyśpieszenie regeneracji.
 • Roller długi, został stworzony w celu masażu dużych grup mięśniowych takich jak mięśnie grzbietu. Umożliwiają masaż pleców oraz niwelowanie dolegliwości bólowych. Po ten model sięgają często osoby z siedzącym trybem życia.
 • Wałek krótki, jego dużym atutem jest możliwość przeprowadzenie masażu wyizolowanych grup mięśni. Ten model cieszy się dużą popularność wśród przedstawicieli crossfitu a niewielkie rozmiary umożliwią zabieranie ze sobą przyrządu dosłownie wszędzie.
 • Piłeczki do masażu,są to piłeczki o różnej średnicy zazwyczaj od 6 do 16cm. Wyróżniamy 2 typy budowy: pojedyncze piłeczki do masażu oraz podwójne piłeczki do masażu. Pojedyncze piłeczki wykorzystywane są zazwyczaj przez zaawansowanych zawodników posiadający wyższy próg bólowy, umożliwiają rozluźnienie nawet najbardziej spiętych mięśni. Piłeczki podwójne często są stosowane w masażu okolic kręgosłupa.

 

Rollery do masażu ciała – na co zwrócić uwagę przy wyborze wałku do masażu?

Jak przy każdym przyrządzie treningowym, odpowiedni wybór wymaga kierowania się kluczowymi elementami. Najważniejszym punktem są nasze oczekiwania oraz stopień wytrenowania. Jest to kluczowe aby trening był skuteczny i możliwy do przeprowadzenia. Wybór twardego wałka z wypustkami może skutecznie utrudnić trening początkującym zawodnikom, powodując np ból.

 

Rollery do masażu ciała – kluczowe parametry przy wyborze

 • Twardość rollera,na rynku znajduję się pełen wachlarz dostępnych modeli, co pozwala dobrać prawie idealnie odpowiednią twardość dla siebie. Początkującym zaleca się wybór miękkiego wałka z gładką powierzchnią
 • Materiał wykonania, najpopularniejszymi modelami są rollery piankowe oraz wykonane z tworzywa EVA. Materiał piankowy dominuje wśród modeli miękkich, natomiast tworzywo EVA w twardszych propozycjach.
 • Powierzchnia, do wyboru mamy gładką bądź z wypustkami. Roller z wypustkami jest skuteczniejszy przy rozbijaniu bardzo spiętych mięśni i jest dedykowany dla osób z doświadczeniem w rolowaniu mięśni. Natomiast dla osób początkujących, które posiadają nieco niższy próg bólu zaleca się roller z powierzchnią gładką.
 • Konstrukcja, do dyspozycji mamy rollery o bardzo różnych długościach oraz średnicy. Dłuższe wałki pozwalają na masaż większych grup mięśniowych, natomiast krótsze pozwalają rolować punktowo.
 • Maksymalne obciążenie, większość modeli posiada maksymalny udźwig w granicach 100kg. Przy intensywniejszym treningu oraz większej wadzę należy na ten parametr zwrócić szczególną uwagę.

 

Rollery do masażu ciała – jak ćwiczyć?

Przeprowadzenie treningu przy użyciu rollera jest niezwykle proste. Przyrząd wystarczy ułożyć na podłodze lub macie bezpośrednio pod mięśnie, które chcemy rozluźnić. Następnie przeprowadzamy sesję rolowania. Bardzo ważne jest aby trening prowadzić w jednym tempie i precyzyjnie, to znaczy żeby sesją rolowania obejmować cały mięsień, od początku do końca. Ważne jest zatem aby rollery do masażu mięśni dobrać pod kątem wielkości – długości.

 

Dlaczego warto trenować z rollerem do masażu?

Regularne sesje rolowania niosą ze sobą szereg korzyści wpływające na stan naszego zdrowia i samopoczucia.  Zalety regularnego treningu:

 • Rozluźnienie spiętych mięśnie, wpływa to na poprawę elastyczności mięśnie oraz przyśpiesza ich regenerację, usuwa mikro urazy nazywane popularnie “zakwasami”.
 • Poprawa krążenia krwi, pozwala na szybsze usunięcie toksyn z organizmu oraz skutecznie przyśpiesza regenerację organizmu po wysiłku.
 • Zaangażowanie do pracy mięśni posturalnych, co pozwala na niwelowaniu mankamentów budowy,
 • Skuteczne przy poprawianiu koordynacji ruchowej, daje to duże zastosowanie podczas rehabilitacji jak i treningu sportowego,
 • Zmniejszenie ryzyka kontuzji, gromadzenie napięcia w mięśniach zwiększa ryzyko odniesienia kontuzji.

 

Podsumowanie

Roller do ćwiczeń za swoją niepozorną konstrukcją kryje szereg korzyści dla zdrowia. Pozwala wzmacnia i rozluźniać mięśnie niemal całej sylwetki, rozładowując przy tym również napięcia stresowe. Warto zaznaczyć, że przyrząd sprawdza się nie tylko w treningu sportowym na najwyższym poziomie ale również w codzienny ćwiczeniach nad wymarzoną sylwetką. Dzięki temu korzystają z niego nie tylko zaawansowani sportowy ale też laicy dbający o dobrą kondycję fizyczną.

 

Loga systemów płatności
X