Rolki – jak wybrać – zamówić odpowiednie, na co zwrócić uwagę?

Wraz z nadejściem ciepłych dni, na ulicach, w parkach i wielu innych miejscach często możemy spotkać miłośników skatingu a dokładnie rolek. Jeżeli na ich widok Twoje serce zaczyna bić mocniej, a w głowie pojawiają się myśli, że Ty też chcesz spróbować, to nie ma na co czekać! Wiem, że od podjęcia decyzji o nauce jazdy na rolkach do zakupu odpowiedniego produktu jeszcze długa droga. Żeby świadomie zakupić najlepszy dla siebie produkt, należy się odpowiednio przygotować. Dlatego tutaj znajdziesz praktyczne porady. Rolki – co warto wiedzieć, bo o tym trochę tego będzie. Dowiesz się jakie rolki na początek warto zakupić. Odpowiem na pytanie, jak wybrać rolki. Przedstawię Ci najlepsze trasy na rolki i podpowiem jak zacząć jeździć na rolkach.

Rolki do jazdy – czym są?

Chociaż rolki zyskały w ostatnim czasie na popularności, zapewne większość z Was nie zastanawiała się, co to są rolki i skąd wzięła się ich nazwa. Jeżeli wziąć pod uwagę fachową nazwę tego sprzętu to, zamiast mówić „idę na rolki” powinniśmy powiedzieć „idę na wrotki jednośladowe”. Prawda, że brzmi to trochę nienaturalnie? Dlatego śmiało możemy darować sobie oficjalną nazwę i uznać wrotki jednośladowe za rolki! Nie tak łatwo wyznaczyć datę, kiedy powstały rolki. Zakładam, że ich pierwszy wygląd niekoniecznie przypominał te, które znamy dzisiaj wszyscy, ale samego pomysłu, możemy wypatrywać już w XVIII wieku. Na przestrzeni lat zmieniały swój wygląd, a ich konstrukcja była doskonalona. Pierwsze modele, posiadały drewniane kółka, co więcej były to rolki bez łożysk. Dziś mówiąc rolki, wyobrażamy sobie najczęściej masywny but z poczwórnymi kołami o różnej wielkości.

Jakie rolki wybrać?

Sprawa z rolkami nie wygląda tak prosto, jakby się mogło wydawać bowiem, na rynku wyróżniamy różne modele. Możemy podzielić rolki ze względu na styl jazdy, wielkość kół oraz materiał, z jakiego zostały wykonane, czyli rolki z kauczukowymi kółkami i plastikowymi. Jeżeli pierwsze „kroki” masz już za sobą, pewnie się teraz głowisz, jakie wybrać następne rolki. Z pomocą przychodzi, krótkie, zamieszczone poniżej zestawienie, a jeżeli dopiero rozważasz naukę jazdy, warto szczególną uwagę zwrócić na pierwszą pozycję, czyli rolki rekreacyjne.

Na zdjęciu przedstawione są różne rodzaje rolek. Do jazdy szybkiej, slalomowej, rekreacyjnej.

Rolki rekreacyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą do swobodnej jazdy, szczególnie takiej, która ma na celu dostarczyć nam rozrywki i przyjemności z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Takie modele zwykle wyposażone są w łożyska, które odpowiadają za prędkość jazdy, w skali od 3 do 7. Łożyska klasy ABEC – 3, zwykle spotykane są wśród modeli przeznaczonych dla dzieci. Młodsi zwykle nie mają rozwiniętego zmysłu samozachowawczego i równowagi, tak więc łożyska niższej klasy, które ograniczą rozwinięcie większych prędkości, spełnią funkcję „radaru prędkości”. Dorośli, mogą śmiało zdecydować się na łożyska klasy ABEC – 7. Są na tyle wytrzymałe, żeby posłużyć przez długi okres użytkowania, a prędkość, którą możemy uzyskać jest na tyle wystarczająca, żeby jazda nie była nudna. Do jazdy rekreacyjnej zwykle spotykane są rolki z 4 kółkami. Drugim czynnikiem wpływającym na prędkość jest wielkość kółek. Wiadomo, że im większe tym będą szybsze. Rozmiary kół spotykane w modelach rekreacyjnych znajdują się w przedziale od 71 do 84 mm średnicy. Często, żeby zapewnić wielosezonowość, możemy spotkać rolki z wymienną płozą, które w zimie posłużą do jazdy na lodzie.

Rolki do jazdy fitness – czyli zwykle rolki z 3 kółkami. W gruncie rzeczy to nieco ulepszona wersja rolek rekreacyjnych. Wyróżniają się większymi kołami i szybszymi łożyskami. Wybierane są przez osoby, które jazdę na rolkach traktują jako codzienny trening dla polepszenia swojej kondycji i wyglądu sylwetki.

Rolki freestyle slalom – te modele mają spore i ciasno ułożone koła. Taki zabieg pozwala na większość zwrotność i lepszą precyzję wykonywanych tricków.

Rolki do szybkiej jazdy – polecane osobom doświadczonym, które poszukują dodatkowych wrażeń lub uprawiającym jazdę na rolkach w celach sportowych. W tym modelu znajdziemy łożyska najwyższej klasy – bo to one pozwolą nam na rozwinięcia zawrotnych prędkości oraz duże koła, które dodatkowo nadają odpowiedniego pędu.

Rolki do jazdy agresywnej. Precyzja ruchów, szybkie zwroty, jazda w ekstremalnych miejscach. To właśnie definicja tych rolek. A jak wyglądają? Rozpoznasz je z łatwością! Posiadają małe koła, a but jest rozbudowany i cięższy niż w innych modelach.

Jakie rolki dla początkującego a jakie dla profesjonalisty/zaawansowanego?

Na naukę nowych rzeczy nigdy nie jest za późno, więc jeżeli chcesz zacząć jazdę na rolkach to śmiało! Nie jest to, aż tak trudne i każdy sobie z tym poradzi, wystarczy trochę praktyki i determinacji. Na początek wybierz rolki rekreacyjne, tak jak wspomniałam wyżej. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiednie rolki do swoich możliwości. Doceniam ambicje i chęć szybkiej nauki, jednak pamiętaj, że najlepiej zaczynać jest małymi krokami. Dzięki temu nie zniechęcisz się szybko w razie niepowodzeń, a doskonalenie umiejętności będzie po prostu bezpieczniejsze. Jeżeli do perfekcji masz już opanowaną jazdę rekreacyjną, to warto się zastanowić, co sprawia Ci największą frajdę. Może zauważyłeś, że szybka jazda to coś, co lubisz najbardziej, a może lepiej się sprawdzasz w pokonywaniu przeszkód? Wybór następnych rolek powinien być przemyślany. Zastanów się, w którym kierunku chcesz podnosić swoje umiejętności i na tej podstawie dobierz model idealny dla siebie.

Chłopak w rolkach slalomowych omija ustawiony tor przeszkód.

Ile kosztują rolki i gdzie kupić najkorzystniej.

Ile kosztują rolki, na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, nawet bym powiedziała, że odpowiedzi mogą być bardzo rozbieżne. Ceny rolek wahają się czasem nawet od 100zł do nawet kilku tysięcy – ale te zostawmy może dla profesjonalnych sportowców. Twoje pierwsze rolki wcale nie muszą być drogie. Często na forach dyskusyjnych pojawiają się komentarze polecające znane marki, które swoje ceny zaczynają ok. 400 zł. Sama, za swoje pierwsze rolki tyle bym nie dała. Nie to, że nie przykładam wagi do jakości produktu. Rolki w sam raz, można kupić do 200 zł, szczególnie takie, które są przeznaczone do nauki jazdy. W razie, kiedy okaże się, że jednak ten sport nie jest dla Ciebie, łatwiej będzie Ci schować rolki do szafy i pożegnać się z tą próbą aktywności fizycznej. I nikt Ci nie powie, że nie spróbowałeś! To samo tyczy się rolek da dzieci. Przecież najmłodsi, najciekawsi świata, odnajdują swoje pasje i zainteresowania. Wiele rzeczy próbują i tak samo z wielu rezygnują. Nie będziesz namawiał dziecka do jazdy na rolkach tylko dlatego, że kosztowały niemałe pieniądze. W przypadku kiedy mamy już pewność, że jazda nas kręci i to jest to co lubimy robić w wolnym czasie, warto pomyśleć o zakupie droższego sprzętu, którego ceny mogą się wahać od 300 do 600 zł. Myślę, że w tym przedziale cenowym, można kupić naprawdę wystarczający sprzęt dla średniozaawansowanych. Wybierając coś dla siebie, warto zajrzeć do miejsca, które w swojej ofercie posiada rolki od różnych producentów. W łatwy sposób porównasz specyfikację, ceny i wybierzesz coś dla siebie. W ofercie PESPORT znajdziesz rolki do każdego rodzaju jazdy w rozsądnych cenach. 

Jakie wybrać i kupić rolki? Regulowane czy nie?

O tym, czy warto zdecydować się na rolki z regulacją rozmiaru, czy jednak postawić na rolki bez regulacji pisałam w poprzednim artykule, który wydaje mi się, wystarczająco wyczerpał ten temat. Myślę, że dość obszernie wyjaśniłam, dla kogo lepszym wyborem będą rolki ze stałym rozmiarem. Na pytanie, czy warto kupić rolki regulowane, dopowiedziałam bez wahania „oczywiście, że się opłaca!”. Klikając tutaj dowiesz się dlaczego.

Szczęśliwa dziewczyna, cieszy się podczas jazdy na rolkach.

Rolki damskie jakie wybrać – propozycje dla pań

Jeżeli uważasz, że podział rolek na damskie i męskie ma sens tylko dlatego, że te drugie występują w znacznie większych rozmiarach, to masz trochę racji. Nie tylko będą się różnić długością wkładki, ale też szerokością buta. Męska stopa jest nieco szersza niż damska, dlatego wybierając produkt, powinniśmy kierować się tym, dla kogo jest on dedykowany. Wcale nie tak dawno producenci zaczęli profilować swoje modele ze względu na budowę stopy. Idealne dopasowanie buta poprawia stabilność nogi, tym samym komfort i wygoda jazdy jest jeszcze lepsza, a ryzyko kontuzji zminimalizowane. Nie mniej jednak, dziewczyny umówmy się, oprócz funkcjonalności i wysokiej jakości produktów, zwracamy również uwagę na estetykę i wygląd. Przecież decyzja o zakupie rolek to trochę jak zakup nowych butów! Od razu wiadomo czy to będzie miłość od pierwszego wejrzenia. Niewątpliwie, w ładniejszych rolkach jazda będzie przyjemniejsza! A i oko nasze będzie cieszyć.

Rolki męskie jakie wybrać – coś dla panów

Tak jak powyżej wspomniałam, rolki przeznaczone dla męskiego grona, będą posiadać większy zakres numeracji i szerszą wkładkę. Panowie też chętniej wybierają modele o klasycznych i stonowanych kolorach. Jeżeli chodzi o parametry i specyfikację modelu, to wszystko zależy od stopnia zaawansowania i tego, jaki styl jazdy preferujemy. Wypada też, zwrócić uwagę na twardość kół. Koła miękkie polecają się dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, ale podczas intensywnej jazdy są bardziej podatne na zużycia. Koła twarde, posłużą nam na dłużej, natomiast ich przyczepność będzie mniejsza.

Jakie rolki dla dziecka – bezpieczne i wygodne

Wybór rolek dla dziecka to nie lada wyzwanie. Chociaż bezpieczeństwo jazdy jest podstawą bez względu na wiek użytkownika, to bezpieczeństwo najmłodszych traktujemy z niezwykłą ważnością. I bardzo dobrze, w końcu to my dorośli jesteśmy za nie odpowiedzialni. Przy zakupie przede wszystkim kieruj się dopasowanym rozmiarem do stopy dziecka. Nie ma nic gorszego, jak zakup „na wyrost” w myśl że przecież stopa dziecka tak szybko rośnie. Nieodpowiednio dobrany but, sprawi, że kostka nie będzie stabilna, a to może przyczynić się to do niechcianych kontuzji. W najlepszym wypadku jazda będzie niewygodna i skutecznie zniechęci dziecko do dalszej praktyki. Rolki dla dzieci często posiadają podwójny system zapięć, ze względu na bezpieczeństwo. Istnieje ryzyko rozwiązania i wplątania się sznurówek podczas jazdy. Na pytanie, kiedy rolki dla dziecka, to odpowiedni moment, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musimy obserwować rozwój najmłodszych i instynktownie podjąć decyzję, czy koordynacja ruchowa pociechy jest na tyle dobra, że poradzi sobie z utrzymaniem równowagi. Choć najpopularniejsze są rolki dla 5 latka, to wiele sklepów w sprzedaży posiada rolki dla 3 latka. Producenci, żeby zachęcić jeszcze bardziej do nauki jazdy, specjalnie personalizują rolki dla dziewczynki i chłopczyka. Na rynku można spotkać modele o różnorodnych kolorach, a nawet z nadrukami ulubionych bohaterów! Rolki czarne, rolki białe, rolki różowe, rolki niebieskie czy rolki zielone, do wyboru do koloru.

Grupa uśmiechniętych dzieci w rolkach, siedzi w skateparku na schodkach

Jak dobrać rolki? Sprawdzone sposoby jak dobrać rozmiar rolek.

Dobrze dobrany rozmiar rolek to podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy. Na samą myśl o za ciasnym bucie, przed oczami mam obtarcia i bolące rany. Dodatkowe miejsce umożliwiające duży zakres ruchowy stopy też nie wróży nic dobrego. Czy w takim razie zakupy przez Internet to rozsądny pomysł? Wiele sklepów podaje szczegółową i dokładną rozpiskę rozmiarów i długości wkładki, dlatego, jeżeli tylko wykonamy prawidłowy pomiar stopy i dobierzemy odpowiednio do niego rolki, o wkładce pasującej do naszego rozmiaru, to wszystko powinno pójść gładko. Dodatkowo pamiętaj, że nietrafiony zakup zawsze możesz wymienić lub zwrócić. Oto kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednio rolki. Po pierwsze, przygotuj się na to, że numeracja rolek przeważnie będzie się różnić od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni podczas zakupu butów. Zawsze sprawdzaj specyfikację podaną przez producenta. Podczas aktywności fizycznej, naczynia krwionośne się rozszerzają, tym samym nasz stopa będzie trochę większa. Dlatego pomiaru nigdy nie wykonuj rano. Najlepiej, jeżeli to zrobisz w godzinach wieczornych po aktywnie spędzonym dniu. Druga kwestia, o której należy pamiętać to to, że jazda na rolkach wymaga odpowiedniej skarpety. Najlepiej, żeby były nieco grubszą wersją bawełnianej skarpety. Teraz możesz przystąpić do mierzenia. Stań „mocno” na kartce papieru w skarpetach, w których planujesz jeździć, przechyl się nieco do przodu i obrysuj stopę (dość dokładnie), możesz poprosić kogoś o pomoc. Powtórz tę czynność dla obu nóg. Następnie zmierz długość – od najdalej wysuniętego punktu aż do pięty. Wynik powiększ o 0,5 cm i gotowe! Teraz możesz wybrać dopasowany rozmiar i zakupić swoje rolki!

Jak jeździć na rolkach  – szybki kurs

Czy w teorii możemy się nauczyć jazdy na rolkach? Zdecydowanie nie, jednak zanim zaczniesz praktykę, warto poznać kilka praktycznych porad, które podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę. Jeżeli myślisz, że to nic skomplikowanego to spróbuj – sam się przekonasz. Nie to żebym Cię zniechęcała, jednak warto zdać sobie sprawę, że wymaga to nieco ćwiczeń. Załóżmy, że masz już swoje pierwsze wymarzone rolki, co teraz? Na początku oswój się z nimi. Załóż na stopy, nawet w domowych warunkach, postaraj się dopasować moc zapięcia, nie może być ani za luźne, ani za mocne. Stań w nich, staraj się utrzymać równowagę, proste? Tylko nie szalej po domu! Na to przyjdzie czas na zewnątrz. Ok, pierwsze wyjście na rolki, ale gdzie? Wybierz mało zatłoczone miejsce najlepiej z dala od ulic. Unikaj raczej miejsc stromych z widocznymi wzniesieniami. Pamiętaj, że nie zawsze wszystko pójdzie tak, jak sobie zaplanowałeś, a upadki i potknięcia są nieuniknione. Na początek ugnij kolana i pochyl się do przodu. Postaraj się, żeby czubki palców, kolana i barki były w jednej linii. Wypnij pośladki – naprawdę, zrób to. Taka postawa jest naturalną podczas poruszania się na rolkach a dla początkujących pełni rolę asekuracji i uniemożliwia wywrotkę do tyłu. I wcale nie wyglądasz śmiesznie, w końcu kiedyś wszyscy tak zaczynali. Przejdźmy do jazdy. Wykonuj powolne posuwiste ruchy. Odpychaj się, jakbyś się ślizgał. Trzymaj kolana blisko siebie i rób długie wymachy nogą. Za wszelką cenę unikaj stawiania kroków – początkowo, łatwo o złe nawyki, które potem trudno zniwelować. Zanim nie opanujesz dobrze jazdy po prostej, staraj się unikać rozwijania większych prędkości. Poczuj się dobrze i pewnie, ćwicz nowe elementy, takie jak hamowanie czy skręcanie. Wszystkie kroki opisane powyżej, nie sprawią, że po przeczytaniu staniesz się rolkarzem, chociażby na poziomie podstawowym. Są tylko wskazówkami jak zacząć lub jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach.

Dziewczynka w ochraniaczach i kasku, ucząc się jazdy na rolkach upada. Dzielnie się podnosi.

Jak hamować na rolkach?

Skoro podstawy jazdy mamy już opanowane, czas nauczyć się jak hamować na rolkach. Są różne techniki, od podstawowych do bardziej zaawansowanych. W przyszłości pewnie wybierzesz tę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. Z pewnością, jeżeli zagłębisz się w temat rolek, szybko dostrzeżesz, że nie wszystkie modele posiadają hamulec. Rolki bez hamulca zazwyczaj dedykowane są bardziej wprawionym rolkarzom, którzy lubują się w technikach wytrącania prędkości bez użycia hamulca. Opanowanie dynamiki jazdy przy użyciu hamulca jest stosunkowo proste, jednak mało efektywne przy większych prędkościach. Umiejętne zatrzymanie pojazdu to ważna czynność niezależnie od stopnia zaawansowania, dlatego modele dla początkujących, jak i średniozaawansowanych powinny być obowiązkowo wyposażone w hamulec – najczęściej tylni. Żeby zredukować pęd, należy przechylić rolkę do tyłu i docisnąć do ziemi. Opór tarcia, który powstanie, skutecznie zniweluje prędkość. Bardziej doświadczeni preferują hamowanie pługiem – czyli ułożenie stóp w kształcie litery V. Chcąc zwolnić tempo bądź wyhamować, należy dość szeroko rozstawić nogi, przy czym palce powinny być skierowane do wewnątrz a pięta na zewnątrz. Tym sposobem naturalnie niwelujemy prędkość, a stopy naturalnie kierują się ku sobie, dzięki temu zatrzymujemy się i przyjmujemy naturalną postawę ciała. Istnieje kolejny sposób, stosowany przez najbardziej doświadczonych, czyli hamowanie T – Stop. Wysuwamy jedną stopę do przodu jednocześnie, przenosząc na nią ciężar ciała. Drugą stopę (zostawiamy nieco w tyle) ustawiamy prostopadle do kierunku jazdy, przyciskając ją do ziemi. W kontrolowany sposób wytwarzamy tarcie i zwalniamy pojazd. Szukając odpowiedniej techniki dla siebie, warto zacząć od najprostszych rozwiązań.

Jakie ochraniacze na rolki czyli bezpieczeństwo na 1 miejscu.

Tak naprawdę od tego akapitu powinniśmy zacząć naszą naukę jazdy na rolkach. A najlepiej w ogóle nie zaczynać nie mając odpowiedniej ochrony, czyli ochraniaczy i kasku! Nie ma co się oszukiwać, chyba nie ma nikogo, komu by się nie przydarzył upadek podczas nauki jazdy. Nie oznacza to, że osobom doświadczonym to się nie zdarza. Oczywiście, życzę Wam bezpiecznej jazdy, jednak wypadki chodzą po drodze i nawet jeżeli jesteście najbardziej zaawansowani we wszystkich technikach jazdy, możecie spotkać się z sytuacją, która Was zaskoczy i doprowadzi do niechcianej wywrotki. Dlatego jazdę na rolkach zacznij z głową! Czyli wyboru odpowiedniego kasku. Nawet najtańsze zabezpieczenie jest lepsze niż żadne, chociaż na bezpieczeństwie radzę nie oszczędzać i zdecydować się na certyfikowane produkty od sprawdzonych dostawców. Najbardziej popularny kask na rolki to typ orzeszek, ale odpowiedni też będzie klasyczny kas rowerowy, wybór kolorów jest tak duży, że jest to obowiązkowa stylówa podczas jazdy. Nie zapominajmy o ochronie stawów, które też są narażone na otarcia i skaleczenia. W gorszych przypadkach, na uszkodzenia wewnętrzne. Jazda bez ochraniaczy na nadgarstki tylko na własne ryzyko, powinna być zabroniona, to właśnie nadgarstki są najbardziej narażone podczas upadków. Jesteśmy tak zaprogramowani, że w czasie kolizji, rękami amortyzujemy wstrząsy, to one najczęściej, pierwsze stykają się z podłożem. Na szczęście zwykle ochraniacze sprzedawane są w kompletach, czyli: na łokcie, nadgarstki i kolana, tylko później nie zapomnij ich nałożyć nawet na krótkie przejażdżki. Często pretekstem dla nienoszenia ochraniaczy jest argument, że ograniczają one swobodę ruchów. Wszystko zależy od ich jakości. Większość producentów stosuje profilowanie tak, byś mógł idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Mamy sposoby na takie wymówki, wybierz swój zestaw ochronny na PESPORT i ciesz się swobodą ruchów.

Dlaczego warto jeździć na rolkach czyli nieco o zdrowiu

Jazda na rolkach to połączenie przyjemnego z pożytecznym, to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. Przejażdżka relaksuje i dotlenia organizm. Dzięki nim zrobisz obowiązkowy trening, poprawisz kondycję i wzmocnisz mięśnie ciała. Dla tych, którzy cenią sobie praktyczność, rolki posłużą jako środek transportu. Szybko i do celu, a to wszystko bez korków i biletów. Całkiem nieźle jak na parę butów z kółkami prawda? Do rzeczy, jak jazda na rolkach korzystnie wpływa na zdrowie? Nie będę pisać o odchudzaniu, bo wiadomo, że tu główny wpływ ma zdrowa i zbilansowana dieta. Czy wiesz, że godzina jazdy na rolkach pozwala spalić od 300 do aż 800 kcal? Wszystko zależy od tempa i intensywności jazdy? Czy ktoś wspominał o dodatkowej porcji ciasta, która nie doda zbędnych kilogramów? W końcu godzina to nie tak dużo! Jazda na rolkach dodatkowo pobudza krążenie i wzmacnia serce, taki trening spokojnie może nam zastąpić ćwiczenia cardio. Lepsza koordynacja ruchowa to kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po rolki. Konieczność utrzymania odpowiedniego balansu sprawia, że nasze mięśnie muszą ze sobą współpracować, a to poprawia naszą umiejętność utrzymania równowagi. Taki trening świetnie wpływa na rozwój szczególnie najmłodszych, ale starszym też się przydadzą tego typu ćwiczenia! Co ważne, jazda na rolkach nie obciąża stawów! Jest więc świetną alternatywą dla biegania.

Mężczyzna i Kobieta odpoczywają po udanej przejażdżce na rolkach, przybijając sobie piątkę.

Jakie mięsnie pracują podczas jazdy na rolkach? 

Odpowiedź na to pytanie zasługuje na oddzielny akapit. Jazda na rolkach angażuje prawie całe ciało. A na pewno przyczynia się do jego wysmuklenia. Po treningu możemy odczuć mięśnie grzbietu, rąk, pleców, brzucha, pośladków, nóg i łydek. Cały kompleksowy trening dzięki jednemu produktowi, to przecież idealne rozwiązanie na letnie dni! Najbardziej pracują mięśnie nóg, ponieważ to one są głównie zaangażowane w czasie jazdy. Odpowiednio dobrany trening pomaga spalać tkankę tłuszczową, dlatego jest to genialny sposób na pozbycie się niechcianego cellulitu. Dodatkowo porządnie pracują mięśnie pośladków, co wpływa na ich ujędrnienie i podniesienie. W czasie jazdy, choć możemy się tego nie spodziewać, nasz brzuch pozostaje ciągle w napięciu, to sprawia, że przy regularnych ćwiczeniach stanie się twardszy i płaski. Pamiętaj, że efekty nie przyjdą po pierwszym treningu, co najwyżej zakwasy, więc intensywność jazdy dawkuj stopniowo, zbyt mocny pierwszy trening może Cię zniechęcić.

Rolki gdzie można jeździć?

Rolkarz porusza się się po ścieżce rowerowej. Zdjęcie jest przekreślone czerwonym krzyżykiem

Jeżeli zamierzasz udać się na przejażdżkę po mieście i zastanawiasz się, którą ścieżką powinieneś się poruszać, to pamiętaj, że polskie prawo osoby poruszające się na rolkach traktuje tak samo, jak pieszych. Tak więc zabronione jest poruszanie się ścieżkami rowerowymi, skutkuje to nawet mandatem. Tak więc, gdzie na rolki? Doskonalić swoje umiejętności możesz, wybierając przydomowe warunki, wyłożona kostka przed domem to świetne miejsce na szlifowanie hamowania i skrętów. Większość osiedli, również posiada w miarę równą i wolną od ruchu samochodowego przestrzeń, po której śmiało możesz się poruszać. W rolkach możesz wybrać się do niektórych parków, w których z myślą właśnie o takich pojazdach powstały chodniki ułatwiające jazdę. Jednak licząc na największą wyrozumiałość, najlepiej udać się do skateparku, który jest miejscem zrzeszającym osoby uprawiające skating.

4 TOP’owych skateparków i miejsc w Polsce – gdzie na rolki w Polsce

Mieć odpowiednie rolki to jedno a mieć odpowiednie miejsce do jazdy to już komplet. Chociaż, wciąż brakuje wystarczającej ilości miejsc dedykowanych rolkarzom, to wraz ze wzrostem popularności tego sportu, rośnie ilość miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. W tym zestawieniu podpowiem Ci, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. (Kolejność przypadkowa)

3 TOP’owych skateparków w Europie – gdzie na rolki w Europie

  1. Skatehalle w Berlinie – czyli największy kryty skatepark
  2. Skateplaza, Stoke w Wielkiej Brytanii – Można spędzać tam całe dnie, a i tak się nie znudzi.
  3. Elbo Skatepark w Bolonii – Marzenie miłośników zawrotnych prędkości. Szczęściarze, którzy mieli okazję tam śmigać, z pewnością docenią jedną z najbardziej imponujących mis w Europie!
Na zdjęciu uwieczniono skatepark z lotu ptaka.

Rolki czy warto – naszym skromnym zdaniem

Właśnie zastanawiam się nad minusami jazdy na rolkach. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ograniczona ilość miejsc do tego przeznaczonych. Poza tym innych nie widzę. Jazda na rolkach to same plusy. Jest to świetny sposób spędzania czasu wolnego. Dla dzieci będzie to forma zabawy, która pozwoli im oderwać się od tak powszednich komputerów i telefonów. Jeżeli masz obawy przed pierwszą samodzielną jazdą, zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego o asekurację lub dołączyć do szkół nauki jazdy, które są chyba w każdym mieście. Jazda na rolkach to sport, na który może sobie pozwolić prawie każdy. Nie wymaga specjalistycznego sprzęt, a raz zakupiony sprzęt posłuży na kilka sezonów. Pamiętaj tylko, że wraz z rolkami obowiązkowo zakup ochraniacze i kask. Jeżeli skompletowałeś swój zestaw to do dzieła! Powodzenia podczas pierwszej jazdy, jestem pewna, że szybko to załapiesz!

Autor: Anna Brodziak

Loga systemów płatności
X