Platforma wibracyjna Hit Czy Kit ? Jak Działa Masażer ?

platforma-wibracyjna-hit-czy-kit-jak-dziala-masazer

Platforma wibracyjna Hit Czy Kit ? Jak Działa ?

Platforma wibracyjna Hit czy Kit ? to jedno z częstszych pytań, które pojawiają się przy tych sprzętach. To przyrządy, które w ostatnim czasie gwałtownie zyskały na popularności, stąd pojawiają się znaki zapytania przy jej wpływie na naszą formę. 

Przyrząd inaczej nazywany jest masażerem lub matą wibracyjną. Jego dużym atutem jest mało wymagający trening dla nas, jednocześnie angażując do pracy niemal wszystkie partię mięśni ciała. Dzięki temu możemy wykonywać zróżnicowane ćwiczeń małym nakładem sił. Uniwersalność platform wibracyjnych doceniają zarówno sportowych jak laicy, którzy chcą po prostu zadbać o swoją sylwetkę.

Jej dużym autem jest prostota wykonywania ćwiczeń, co pozwala na jej wykorzystywanie zarówno w profesjonalnych klubach fitness, siłowniach oraz w domowym zaciszu.

 

Platforma wibracyjna – jak ćwiczyć ?

Większość modeli oferuje nam 3 stopnie intensywności treningu, każdy stopień jest odpowiedzialny za inna typ ruchu, odpowiednio:

 • chód, należy ułożyć stopy na środku powierzchni wibracyjnej
 • jogging, należy stać w lekkim rozkroku na platformie
 • sprint, stajemy w szerokim rozkroku,

Dzięki takiemu rozwiązaniu przyrząd umożliwia szybką i płynną zmianę intensywności, co pozwala nam na zróżnicowany trening. Ćwiczenia o zmiennym tempie intensywności wpływają pozytywnie na efektywność i pozwalają spalić większą ilość kalorii.

Uwaga! Trzeba pamiętać aby podczas ćwiczeń stać na powierzchni wibracyjnej z lekko ugiętymi kolanami. Pozwala to zapewnić bardzo dobrą amortyzację dla stawów kolanowych.

Większość standardowych modeli posiada od 30 do 99 poziomów prędkości drgań. Im szerszy zakres regulacji tym łatwiej dopasować poziom treningu do naszych możliwości, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze.

Co więcej, zazwyczaj do dyspozycji mamy od 3 do 10 gotowych programów treningowych oraz jeden tryb manualny. Możemy skorzystać z gotowego programu bądź samemu zaplanować sobie trening i ręcznie regulować prędkość drgań.

 

Platformy wibracyjne – zalety ćwiczeń

Na urządzeniu możemy zarówno stać z ugiętymi nogami w kolanach i korzystać z drgań, które zaangażują do pracy mięśnie. Możemy również wykonywać dodatkowe ćwiczeń, które skutecznie podniosą efektywność treningu. Na platformie możemy wykonywać ćwiczenia dedykowane na daną partię ciała, np. pompki czy przysiada. Dzięki temu możemy bardziej zaangażować do pracy wybrane grupy mięśnie.

Najważniejsze zalety ćwiczeń to:

 • Ćwiczenia są krótkie, wystarczy zaledwie od 10 do 20mintu treningu dziennie aby doczekać się pierwszych efektów, ćwiczenia trwają zdecydowanie krócej niż klasyczny trening na siłowni.
 • Rozluźniają mięśnie, drgania powodują mini skurcze oraz rozkurcze mięśni, co doprowadza do rozluźniania spiętych mięśnie, pozwala to poczuć odprężenie i zniwelować dolegliwości bólowe spowodowane przykurczami,
 • Wzmacniają mięśnie, angażowanie dużej liczby mięśnie pozwala na jednoczesne wzmacnianie niemal całej sylwetki, pozwala to na harmonij rozwój mięśni
 • Szybsza regeneracja, regularne ćwiczenia na platformie nie tylko wzmacniają nasze mięśnie, ale również poprawiają ich elastyczność oraz wspomagają krążenie krwi, co pozwala na szybszą regenerację po wysiłku,
 • Poprawa samopoczucia, rozluźnienie powięzi mięśniowych oraz usunięcie przykurczów powoduje uczucie odprężenia, co relatywnie wpływa na redukcje odczuwanego stresu
 • Poprawa sylwetki, regularne wzmacnianie mięśni powoduję, że nabierają one kształtu i ujędrniają się, co wpływa na poprawę ogólną sylwetki.

 

Rodzaje platform do odchudzania

Jak w większości sprzętów fitness, przy platformach wibracyjny również wyróżniamy kilka różnych modeli, na które trafimy szukając odpowiedniego przyrządu dla siebie:

 • Platforma wibracyjna osiowa jest to jeden z najpopularniejszych typów dostępnych na rynku. Jej praca polega na naprzemiennym unoszeniu się boków platformy w górę i w dół. Po środku mamy punkt centralny, który nie ulega zmianie pozycji podczas ćwiczeń. Właśnie dlatego szerokość postawienia stóp wpływa na odczuwalną intensywność. Im staniemy szerzej tym większą intensywność będą odczuwały nasze mięśnie.
 • Platforma z kolumną, są sterowane za pomocą przycisków umiejscowionych na kolumnie. Jej zasady działania są zbliżone do standardowych modelu. Kolumna pomaga w zachowaniu równowagi podczas wykonywania ćwiczeń. Takie modele są często wykorzystywane do zajęć grupowych w profesjonalnych klubach fitness.
 • Platforma z wibracjami 3D, zazwyczaj oznacza to, że podczas ćwiczeń ruchy drgać powierzchni wibrujących wykonywane są w 3 płaszczyznach: oscylacyjnie, wertykularnie oraz linarnie. Mamy możliwość połączenie 2 programów treningowych i korzystać z 2 płaszczyzn wibracji jednocześnie. Za urozmaicenie drgań odpowiedzialne są 2 silniki zamontowanego w tego typu modelach. 
 • Platforma wibracyjna 7D, możliwość takiej różnorodności ćwiczeń jest możliwy dzięki 3 silniki zamontowane w urządzeniu, umożliwiają one wykonywanie ruchu niemal w każdą stronę oznacza możliwość ruchów drgań w 7 płaszczyznach:
  • Trzy pojedyncze w płaszczyznach: liniowej, ruchy odbywają się po linii prostej na boki, pionowej, czyli ruchy góra – dół, osiowej, platforma unosi się w górę raz z jednej strony raz z drugiej.
  • Trzy podwójne połączenia: ruch osiowy z pionowym, ruch osiowy z liniowym oraz ruch pionowy z liniowym.
  • Siódmą możliwością jest połączenie wszystkich trzech ruchów liniowego, osiowego i pionowego.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ?

Wzrost popularności danego przyrządu zwiastuje jednoczesny wzrost różnorodność oferowanych modeli na rynku. Aby ułatwić wybór odpowiedniego dla siebie, przedstawiamy zestaw czynników na które warto zwrócić uwagę:

 1. Rodzaj drgań, możemy spotkać pionowe (osiowe), 3D lub 7D, im większe zróżnicowanie możliwości treningowych, tym szybsze efekty ćwiczeń. Dodatkowo odpowiednie urozmaicenie pozwoli zabić nudę i z przyjemnością wracać do codziennych ćwiczeń, dlatego warto zdecydować się na model posiadający większe zróżnicowanie możliwości drgań.
 2. Nośność maksymalna, jeśli mamy zamiar trenować regularnie to jest to jeden z ważniejszych parametrów na który warto zwrócić uwagę. Przy sprzętach treningach intensywnych zaleca się doliczenia do własnej masy ciała 20% wagi i od tej wartości rozpocząć poszukiwania.
 3. Możliwości treningowe, im szersze walory treningowe tym lepsza będzie efektywność naszych ćwiczeń. Dlatego warto sprawdzić na co możemy sobie pozwolić przy danym modelu. Duża ilość poziomów prędkości pozwoli skutecznie dopasować do siebie intensywność treningu, natomiast programy umożliwią urozmaicenie ćwiczeń.
 4. Dodatkowe elementy:
 • Pilot, ułatwia sterowanie treningiem, intensywnością oraz prędkościom drgań, co umożliwia dokonywanie płynnych zmian w czasie ćwiczeń,
 • Linki elastyczne, pozwalają na większe zaangażowanie do pracy górnych partii mięśni, co w konsekwencji podnosi skuteczność treningu,
 • Mata masująca na stopy, zakładamy ją podczas wykonywanie ćwiczeń, pozwala na dodatkowe masowanie stóp co daje uczucie odprężenia i poprawia krążenie krwi,

 

 

Podsumowując

Mimo swojej krótkiej historii na runku, platformy wibracyjne zdążyły zrobić niemałe zamieszanie. Dlatego właśnie warto zwrócić na nią uwagę i co najmniej wypróbować na sobie. Mamy taką możliwość dzięki dostępności w niemal każdym profesjonalnym klubie fitness.

Jednym z największych atutów przyrządu jest możliwość wykonywanie skutecznego treningu przy jednoczesnej przyjemności i uczuciu odprężenia. Z uwagi na fakt, że mało przyrządów łączy w sobie te dwie cechy, przyrząd jest coraz częściej wybierany do pracy nad sylwetką w warunkach domowych.

Posiada wiele możliwości treningowych, co pozwala na ćwiczenia zarówno początkującym jak i zaawansowanym zawodnikom. Jednak aby dobrze wybrać trzeba dobrze określić swoje potrzeby oraz oczekiwanie jakie mamy względem treningu. Jeśli mają to być ćwiczenia uzupełniające czy rozluźniające to wówczas wystarczy nam prostszy przyrząd, bez kosztownych inwestycji. Natomiast jeśli marzymy o zgrabnej sylwetce, jędrnych pośladkach i płaskim brzuchu to powinniśmy rozejrzeć się za modelem, który gwarantuje szerokie możliwości treningowe. Dzięki temu trening będzie skuteczniejszy a efekty przyjdą szybciej.

 

Loga systemów płatności
X