Filtry

Skakanki Treningowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 28

Trening przy użyciu skakanki jest jedną z najbardziej efektywnych form treningu biorąc po uwagę poziom trudności, dostępność oraz koszt oprzyrządowania. Już kilkanaście minut treningu dziennie zredukuje tkankę tłuszczową, przyśpieszy metabolizm, rozwinie mięśnie całego ciała. Z uwagi na dużą intensywność takiego treningu w 30 minut spalamy nawet 400 kcal. Oprócz spalania kalorii zwiększa się również nasza ogólna wytrzymałość oraz elastyczność mięśni. Skakanka ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność bardzo chętnie wykorzystywana jest w treningu bokserskim, crossfit, fat-burn oraz w indywidualnych planach treningowych wszystkich którzy chcą osiągnąć szybkie efekty.

Rodzaje skakanek do ćwiczeń

Najbardziej uniwersalnego podziału skakanek, dostępnych na rynku, możemy dokonać ze względu na materiał, z którego wykonana jest linka oraz uchwyty. Wpływa to oczywiście na jej wagę oraz dynamikę pracy. Zbiór tych wszystkich parametrów jest pomocny w dobrze skakanki ze względu na jej przeznaczenie.

Poniżej prezentujmy naszą propozycję podziału.

• Ze względu na materiał, z którego wykonana jest linka:

Skakanka sznurkowa – wybór bardzo początkujących, którzy wykonują swoje pierwsze podskoki. Sznurek zapewnia bezpieczeństwo przed niekontrolowanymi uderzaniami, kosztem niestety niezbyt szybkiego tempa.

Skakanka z tworzywa – model dla tych bardziej zaawansowanych, zdecydowanie szybszy niż skakanka sznurkowa. Bardzo często taki rodzaj skakanki wyposażony jest w licznik powtórzeń który sam zlicza efekty naszej pracy.

Skakanka z rzemienia– stary, dobry rzemień niezawodny dla bokserów i profesjonalnych sportowców. Jest cięższa niż sznurek i tworzywo, a jej tempo wymaga już wprawy w użytkowaniu. Spektrum jej wykorzystania podczas treningu zależy jedynie od pomysłowości trenerów.

Skakanka metalowa – ciężka i przeznaczona dla profesjonalistów. Zdecydowanie najcięższa i najszybsza. Używana przez wszystkich którzy podjęli decyzję, aby po raz drugi wybrać się na trening crossfit.

• Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane uchwyty:

Pianki – najtaniej, najbardziej miękko, ale również najbardziej niepraktycznie.

PCV – niestety bardzo często materiał użyty do produkcji powoduje ślizganie się uchwytów w dłoniach.

Drewno – najbardziej klasycznie. W tym przypadku to co klasyczne sprawdza się doskonale. Jest wygodnie i poręcznie. Nie ślizga się i wygląda naprawdę dobrze.

Metal – jak metal to znowu profesjonaliści. Wytrzymały i odpowiednio ciężki

Jak już wspominaliśmy wcześniej wykorzystanie skakanki to nie tylko skakanie, które oczywiście może być bardzo różnorodne (skakanie na jednej lub dwóch nogach, bieg czy różne krzyżowe wariacje). Skakanka świetnie sprawdza się również podczas rozciągania, zajęć fitness, jak również wszelkich ćwiczeń korygujących. Dobrym podziałem pokazującym tą właśnie różnorodność jest podział na skakanki treningowe, skakanki bokserskie, skakanki sportowe, skakanki crossfit oraz skakanki do ćwiczeń. Poniżej prezentujemy krótki opis każdej z tych kategorii.

Skakanki do ćwiczeń

Przeznaczone są dla osób, które w ramach swoich regularnych treningów i ćwiczeń często wykorzystują skakanki. Najlepsze są te wykonane z tworzywa lub rzemienia, z drewnianymi uchwytami. Takie zestawienie materiałów gwarantuje odpowiednią szybkość, wyważenie podczas skakania oraz pewny chwyt w naszych, zapewne spoconych dłoniach. Podczas treningu skakanka może być również wykorzystana do innych ćwiczeń takich jak rozciąganie, wykroki lub przysiady.

Skakanki bokserskie

Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone do treningu bokserskiego. Wykonane ze metalu (zarówno uchwyty jak i linka), gwarantującego odpowiedni ciężar i szybkość. Skakanka przeznaczona dla profesjonalistów, gwarantując idealną sylwetkę, poprawę kondycji i przyrost odpowiednich partii mięśniowych. Skakanie na rozgrzewkę, skakanie w trakcie treningu, skakanie na roztrenowanie, a do tego podciąganie i korygowanie postawy. Przez niektórych trenerów wykorzystywana również jako narzędzie motywacyjne (czego oczywiście nie rekomendujemy).

Skakanki sportowe

Używane jako podstawowe wyposażenie treningowe dla uprawiających sport, w którym istotną rolę odgrywa kondycja naszych stawów skokowych, takich jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna czy piłka ręczna. Oprócz oczywiście wzmocnienia naszych nóg, używanie skakanki gwarantuje zrównoważony trening wszystkich partii mięśni oraz zwiększanie wydolności. Najlepsze są te wykonane z rzemienia i posiadające drewniane uchwyty. Gwarantuje to odpowiednią szybkość, niezbyt dużą wagę oraz uniwersalne zastosowanie.

Skakanki do ćwiczeń

Przeznaczone dla początkujących adeptów skakania, tych którzy chcą popracować nad postawą swojego ciała, jak również jego rozmiarami. W przypadku skakanki do ćwiczeń rekomendowane są te wykonane ze sznurka, z uchwytami z pianki. Takie zestawienie materiałów uchroni nas przed przykrymi skutkami uderzeń i wszelkich niekontrolowanych ruchów skakanki. Jednocześnie tempo ich pracy nie jest zbyt wysokie, co osobie, która po raz pierwszy korzysta ze skakanki ułatwi naukę, cały czas spełniając swoje zadanie w postaci większej elastyczności całego ciała oraz prawidłowej postawy.

Skakanki crossfit

Stworzona z myślą o zmaksymalizowaniu efektów treningu typu crossfit. Odpowiednio szybka i wytrzymała. Wykonana z metalu, wyposażona w odpowiednio szybkie łożyska i ergonomiczne metalowe uchwyty. Nie jest tak ciężka, jak ta przeznaczona dla bokserów, ale nadal jest solidna i niezniszczalna. Skakanie, podciąganie czy rozciąganie przy jej użyciu to czysta przyjemność. Każdy kto chociaż raz był na treningu crossfit, doskonale wie, że skakanka jest czymś wręcz intymnym, dlatego na rynku jest tak wiele możliwości spersonalizowania swojej wybranki.

Wybór skakanki mimo jej stosunkowo prostej budowy, może okazać się wyzwaniem. Dlatego też przed podjęciem decyzji, należy odpowiedzieć sobie na pytanie o plany wobec swojego ciała. Rodzaj aktywności na który się zdecydujesz ma ogromny wpływ na wybór skakanki. Niezależnie od tego, którą skakankę wybierzesz, musisz pamiętać o jednej podstawowej zasadzie „Skakanka przynosi zamierzone efekty tylko gdy z niej korzystasz!”.