Filtry

Wioślarze treningowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Ergometr wioślarski, potocznie nazywany wioślarzem treningowym. Trening na wioślarzu angażuję do pracy około 95% mięśni, pozwala to na wzmacnianie całej sylwetki jednocześnie. Trenażer dzięki możliwości regulacją obciążenia nadaję się zarówno dla początkujących jaki zaawansowanych. Regularny trening na tego typu sprzęcie do ćwiczeń nie tylko modeluję sylwetkę ale również poprawia ogólną wydolność organizmu i kondycję. Dzięki możliwością treningowym jakie oferuje jest jednym z najskuteczniejszych przyrządów do wzmacniania mięśni całego ciała. Podobnie jak przy innych sprzętach tutaj również mamy do czynienia z różnymi typami sprzętu. Najczęściej spotykaną grupą są wioślarze magnetyczne oraz wioślarze mechaniczne i rzadziej wioślarze wodne oraz wioślarze powietrzne. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami polega na odmiennym systemie oporu. W naszej ofercie znajdą państwo każdy z podanych typów. Proponujemy najlepsze marki na rynki, między innymi: inSPORTline oraz wioślarz HMS. Wioślarz treningowy jest obowiązkowym uzupełnieniem profesjonalnych siłowni. Możliwości jakie oferuję sprawiają, że wioślarz jest popularnym wyborem również do treningów w domu.

Wioślarze do ćwiczeń

Cennym i bardzo pomocnym urządzeniem do ćwiczeń są wiosła, inaczej wioślarze treningowe. Osoby, które mają trochę miejsca w domu i wolną gotówki, którą chcą przeznaczyć na dobry sprzęt do domowych treningów, co raz częściej decydują się właśnie na wioślarze treningowe. Taki sprzęt do ćwiczenia w domu przynosi znaczące rezultaty, dlatego warto rozważyć jego zakup.
Wioślarz to urządzenie, imitujące prawdziwe wiosłowanie po wodzie. Porządna seria ćwiczeń na wioślarzu zastąpi nam każdy inny trening cardio oraz w trening aerobowym. Urządzenie to jest przeznaczone dla osób dorosłych oraz dla młodzieży od 14 lat. Tak naprawdę wiosłowanie może wykonywać każda osoba, ponieważ możliwość kontuzji jest niewielka. Jest to idealne urządzenie na przykład dla osób z nadwagą. Z pewnością systematyczne ćwiczenia i praca na wioślarzu będą skuteczne w pracy nad pozbyciem się zbędnych kilogramów. Co ważne, trening na nim najlepiej wykonywać 3 razy w tygodniu. Powinien on trwać minimum 30 minut. Ponadto ćwiczenia na wioślarzu można wykorzystywać jak rehabilitację, ponieważ nie obciążamy stawów.

Wioślarze treningowe – rodzaje

 • wioślarze magnetyczne
 • wioślarze mechaniczne

Wioślarze treningowe różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem systemu oporu i rodzajem systemu hamowania. Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę są siedzisko, komputer i konstrukcja ramy. Nie zapominajmy, że oczywiście kluczową kwestią jest tak naprawdę jakość urządzenia. Obecnie, wioślarz mechaniczny jest sprzętem już trochę przestarzałym. Natomiast wioślarz magnetyczny to urządzenie nowoczesne. Osoba, która miała już styczność z wioślarzem mechanicznym szybko zauważy, że ten magnetyczny jest: znamy konstrukcję pierwszego z nich szybko zauważymy, że ten magnetyczny jest znacznie udoskonalony, dzięki czemu o wiele łatwiej wykonuje się na nim ćwiczenia, zapewnia ciągły trening w domowych warunkach, nie powoduje urazów i jest po prostu bardziej solidny, dzięki czemu będzie nam służył przez wiele lat. Porównując obydwa modele – jeden i drugi posiada odpowiedni system oporu, a także stabilne i ciche obciążenie. Obydwa typu urządzenia posiadają swoich zwolenników.

Przy wyborze urządzenia odpowiedniego dla siebie trzeba się kierować jedną z najistotniejszych spraw. Jest to oczywiście system pozwalający na regulację obciążenia. W przypadku mechanicznego wioślarza może się pojawić problem. Nie da się idealnie uregulować obciążenia, tak jak w tym magnetycznym. Wioślarz magnetyczny pozwala na pełną kontrolę nad treningiem. W sposób bardzo dokładny można regulować obciążenie i tym samym dostosowywać ją do swoich preferencji i możliwości. Ponadto, a on jeszcze dodatkowe atuty – cicha praca oraz łatwa zmiana obciążenia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj sprzętu jest lepszy. Jeśli chodzi o mechanicznego, jest on uniwersalnym urządzeniem, służącym do wykonywania najróżniejszych ćwiczeń całego ciała. Właściwie wydaje się, że magnetyczny stanowi po prostu udoskonalenie pierwszego. Przede wszystkim ma tu zastosowanie znacznie lepsza i nowsza technologia, dzięki czemu użytkowanie staje się dla nas bardziej komfortowe.

Zasadnicza różnica pojawia się też w cenie urządzeń. Wioślarze mechaniczne są po prostu dużo tańsze, ale niestety o wiele mniej komfortowe. Natomiast wioślarze magnetyczne są droższe i co za tym idzie znacznie lepiej się sprawdzają. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych oczekiwań i sumy środków jakie chcemy i jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki zakup.

Jedno nie ulega wątpliwości – zarówno przy wyborze mechanicznego, jak i magnetycznego wioślarza należy kierować się jego parametrami. Warto sprawdzić czy jego konstrukcja jest stabilna, nowoczesna, cicha i prawidłowo wzmocniona. Ponadto, dobrze przyjrzyjmy się, czy owo urządzenie posiada:

 • solidne profile stalowe
 • regulator oporu
 • wygodne i stabilne siedzisko
 • monitor elektroniczny
 • odporność na wilgoć

Regulator oporu musi być zawsze w zasięgu naszej ręki. Nie jest ważny typ urządzenia. Przede wszystkim siedzisko powinno być na tyle dobrze zrobione, abyśmy mogli spokojnie wykonywać na nim swobodne i płynne ruchy. Monitor elektroniczny powinien nam wyświetlać: czas, ilość ruchów wykonanych wiosłami, tempo, puls i ilość spalonych kalorii. Wybór ostatecznie uzależniony jest więc od tego, które urządzenie obrazować nasze potrzeby i tym samym będzie właśnie nam bardziej odpowiadało. Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest sprawdzenie w sklepie obu opcji.

Powinniśmy więc kierować się kilkoma rzeczami:

 • czy ćwiczenia wykonuje się płynnie?
 • czy urządzenie jest dostosowane do naszych możliwości?
 • czy komputer wyświetla wszystkie informacje?
 • czy odpowiada nam jego cena?

Zakup wioślarza do łatwych nie należy. Najlepiej i też najłatwiej będzie, jeśli zapytamy trenera o to jaki model będzie dla nas najlepszy, ponieważ jest to kwestia po prostu bardzo indywidualna. Następną istotną sprawą jest uzależnienie wysokości ceny od jakości naszego urządzenia. Tak naprawdę, dobry sprzęt można kupić nawet w granicach 500 zł (na przykład używany). Jednakże, nie oczekujmy od niego zbyt wiele. W przypadku takiego sprzętu maksymalny ciężar ciała jest zdecydowanie najistotniejszy.

Osoby, które ważą poniżej 100 kg będą mogły pozwolić sobie na trochę tańszy sprzęt. Natomiast jeśli osoba ćwicząca waży więcej niż 100 kg, to powinna koniecznie zainwestować w droższy i bardziej wytrzymały sprzęt.

Wioślarze treningowe – ćwiczenia

Rozpoczynając trening warto dowiedzieć się o właściwej technice, co pozwoli nam uniknąć przeciążeń i kontuzji. Sam ruch jest prosty do powtórzenia, ale w rzeczywistości składa się z kilku faz. Ich kolejność jest bardzo istotna, ponieważ decyduje o skuteczności wykonywanego ćwiczenia. Na cały ruch składają się trzy elementy:
1. prostujemy nogi
2. odchylamy tułów
3. wykonujemy ściągnięcie rąk

Natomiast Ruch powrotny to znowu trzy fazy, odbywające się w kolejności przeciwnej:
– prostujemy ręce
– pochylamy tułów do przodu
– zginamy nogi

Podczas pierwszych dwóch ramiona mają być wyciągnięte, a nadgarstki muszą być ułożone płasko. Każda faza następuje po sobie płynnie, czyli stanowi tak naprawdę jeden, płynny ruch polegający na przyciąganiu i powrocie, z reguły bez żadnych zatrzymań. Należy pamiętać o właściwym rozłożeniu siły:
– nogi 60%
– ręce 20%
– tułów 20%

Najczęstszymi błędami to praca głównie ramionami, zgarbione plecy i ustawianie maksymalnych oporów.

Trening na wioślarzu ma wiele zalet:

 • pobudza krążenie
 • poprawia humor
 • pomaga się zrelaksować i pozbyć napięć
 • wzmacnia mięśnie
 • poprawia kondycję

Każdy rodzaj aktywności jest dobry dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ważne tylko, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo i nie przesadzać z ich intensywnością. Na efekty treningów nie będziemy musieli długo czekać, jeśli będziemy to robić regularnie. Warto zainwestować w wioślarze i mieć je w domu.