Filtry

Platformy wibracyjne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Jeszcze do niedawna platformy wibracyjne były dostępne jedynie w salonach spa, klubach fitness czy też w saunach. Ich niezwykła popularność sprawiła, że coraz więcej osób pragnie mieć takie urządzenie we własnym domu. Czy jest to opłacalne i jakich efektów można się spodziewać? Jak wybrać odpowiednie platformy wibrujące?
Platforma wibracyjna, określana także jako mata wibracyjna lub też trenażer wibracyjny to urządzenie fitness, które pozwala na wykonanie innowacyjnego treningu całego ciała. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu wibracji, które oddziałują na poszczególne partie ciała. Wibracje te pobudzają do pracy mięśnie, wprowadzając je w ruch, przez co destabilizują organizm. W efekcie prowadzi to do częstych mikroskurczów wszystkich mięśni, stabilizatorów, a także partii pomocniczych. Platforma wibracyjna zapewnia równomierne spalanie tkanki tłuszczowej oraz kształtowanie mięśni.

Platforma wibracyjna cena i rodzaje

Jeszcze do niedawna platformy wibracyjne można było znaleźć wyłącznie w niektórych klubach fitness lub w salonach spa. Obecnie można z nich również korzystać we własnym domu. Czym się różnią te urządzenia? Platformy wibracyjne znajdujące się klubach fitness i salonach spa są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Odznaczają się też większą ilością funkcji. W warunkach domowych wystarczająca będzie tańsza maszyna wibracyjna. Jednak nie warto wybierać tych najtańszych, szczególnie nieznanych marek. Ceny platform wibrujących zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak aby kupić droższe modele, trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Na ryku znaleźć można różne rodzaje platform, każda z nich ma swoje wady i zalety:

 • platforma osiowa – to jeden z najpopularniejszych typów urządzeń dostępnych na rynku. Jej działanie opiera się na naprzemiennym unoszeniu boków platformy. W środku znajduje się punkt centralny, którego lokalizacja nie zmienia się podczas ćwiczeń. To właśnie dlatego szerokość rozstawienia stóp ma wpływ na intensywność ćwiczeń. Im szerszy rozstaw stóp na platformie, tym intensywniejszy trening.
 • platforma kolumnowa – zasada jej działania jest zbliżona do działania modeli standardowych. Sterowana jest za pomocą przycisków znajdujących się w kolumnie. Kolumna ta znacznie ułatwia zachowanie równowagi podczas wykonywania ćwiczeń. Modele te często są wykorzystywane w klubach fitness i salonach spa.
 • platforma wibracyjna 3D – podczas ćwiczeń na platformie ruchy drgań powierzchni wykonywane są w 3 płaszczyznach – oscylacyjnie, wertykularnie, a także linearnie. Istnieje możliwość łączenia 2 programów treningowych oraz korzystanie z dwóch płaszczyzn wibracji w tym samym czasie. Dzięki 2 silnikom znajdującym się w tego rodzaju modelach możliwe jest urozmaicenie drgań.
 • platforma wibracyjna 7D – dzięki 3 silnikom zapewnia dużą różnorodność wykonywanych ćwiczeń. Platforma wibracyjna do ćwiczeń 7D umożliwia ruchy drgań w 7 płaszczyznach:

– trzy pojedyncze wykonywane w płaszczyznach liniowej (po linii prostej na boki), pionowej (góra-dół) oraz osiowej (gdy platforma unosi się raz z jednej, a raz z drugiej strony),

– trzy połączenia podwójne – ruch osiowy z ruchem pionowym, ruch osiowy i liniowy oraz ruch pionowy i liniowy,

– połączenie wszystkich ruchów – liniowego, osiowego oraz pionowego.

Platformy wibracyjne – zastosowanie i efekty

Z platformy wibracyjnej korzystać mogą zarówno osoby początkujące, które nie uprawiały do tej pory żadnego sportu, jak i zaawansowani sportowcy. Działanie urządzenia opiera się na wytwarzaniu wibracji, które oddziałują na mięśnie. Dzięki takiemu treningowi możliwe jest pobudzenie krążenia, wzmocnienie mięśni, a także poprawa jędrności skóry. Trening na platformie wibracyjnej może stanowić dodatkowe urozmaicenie codziennej aktywności, a dodatkowe zastosowanie innych akcesoriów, jak np. ekspanderów, tylko wzmocni oczekiwane efekty. Zastosowanie platformy wibracyjnej w codziennym treningu to jeden z najprostszych sposobów zadbania o kondycję swoich mięśni. Niepotrzebne są jakiekolwiek specjalne umiejętności. W przypadku ćwiczeń biernych konieczne jest tylko stanie lub siedzenie na platformie wibracyjnej. Warto pamiętać, że zależnie od wybranego programu, efekt treningu będzie nieco inny. Szybkie oraz silne wibracje będą pobudzały do pracy mięśnie, z kolei delikatniejsze drgania stanowią relaksujący masaż.

Ćwiczenia na platformie w pozycji stojącej poprawiają zdolność utrzymania równowagi, co wpływa też na koordynację. Sprawia to, że trening taki doskonale przygotowuje mięśnie do wysiłku przy innych dyscyplinach sportowych. Niewątpliwą zaletą platformy wibrującej jest fakt, że można z niej korzystać, np. podczas oglądania ulubionego serialu, gdy po ciężkim dniu nie ma się już siły na inny rodzaj treningu. To jednak nie wszystkie możliwości zastosowania platformy wibrującej. Włączenie urządzenia do codziennej aktywności fizycznej sprawi, że efekty treningów będą szybciej zauważalne.

Jakich efektów można się spodziewać? Na platformie wibracyjnej można wykonać kilka rodzajów treningów: masujący, wyszczuplający, wzmacniający oraz rozciągający. Jednak aby ćwiczenia takie były skuteczne, konieczne jest ich regularne wykonywanie – przynajmniej 3 razy w tygodniu. W przypadku jakiejkolwiek aktywności fizycznej systematyczność jest zawsze kluczem do sukcesu. Już nawet po krótkim okresie można zauważyć poprawę samopoczucia oraz kondycji. Mimo że taka mata wibrująca nie jest urządzeniem mocno wymagającym, to można z jej pomocą wygenerować spory deficyt kaloryczny niezbędny do pozbycia się opornej tkanki tłuszczowej. Warto także zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz wprowadzić dodatkowe akcesoria do ćwiczeń.

Jeden trening a platformie powinien trwać ok. 10-15 minut. Jednocześnie zaleca się, aby każde ćwiczenie zajmowało ok. 30-60 sekund. Platforma wibrująca będzie więc idealna dla osób, które nie są w stanie wygospodarować wystarczającej ilości czasu w ciągu dnia na dłuższy trening. Specjaliści są zdania, że już tak krótki trening na platformie odpowiada ok, 1,5-godzinnemu treningowi na siłowni. Warto jednak pamiętać, że w przypadku cięższych treningów na platformie wibracyjnej należy zachować przynajmniej 2-dniowe przerwy. Nie wolno dopuścić do przeciążenia mięśni.

Platformy wibracyjne – zalety treningów

Korzyści wynikające z wykonywania treningów na platformie wibrującej podzielić można na rehabilitacyjne oraz fitnessowe. Biorąc pod uwagę obszar fitness, wyróżnić można następujące zalety ćwiczeń:

 • poprawa samopoczucia psychicznego – trening na platformie poprawia nastrój i dodaje chęci do działania,
 • poprawa kondycji fizycznej – trening na platformie angażuje całe ciało, modeluje i wzmacnia mięśnie, urządzenie to angażuje do pracy ok. 97% włókien mięśniowych,
 • zwiększenie elastyczności stawów, ścięgien oraz więzadeł – dzięki takiemu treningowi radzą sobie one lepiej z codziennymi czynnościami, trening na platformie nie obciąża stawów, co jest istotne dla osób, które mają skłonność do kontuzji,
 • poprawa kondycji skóry – jest ona bardziej napięta oraz jędrna, a także mniej podatna na powstawanie podrażnień oraz cellulitu,
 • spalanie tkanki tłuszczowej,
 • regulacja metabolizmu,
 • wzmocnienie kości,
 • wspomaganie pracy układu hormonalnego oraz krwionośnego.

Biorąc pod uwagę obszar rehabilitacji, trening na platformie wibrującej przyczynia się do:

 • regeneracji organizmu,
 • regulacji gospodarki hormonalnej,
 • oczyszczenia organizmu z toksyn,
 • redukcji bólu – co jest skutkiem poprawy krążenia krwi oraz stymulacji układu nerwowego,
 • profilaktyki osteoporozy,
 • poprawy koordynacji motorycznej.

Jakie są przeciwwskazania stosowania platform wibracyjnych?

Mimo że systematyczne korzystanie z platformy wibracyjnej może przynieść wiele korzyści, to jednak nie każdy może z niej korzystać. Przede wszystkim urządzenia takie nie są polecane osobom, które nie ukończyły 16 roku życia. Ponadto istnieją także inne przeciwwskazania, które można podzielić na względne i bezwzględne. W pierwszej grupie znajdują się osoby chore na serce, padaczkę, z chorobą Parkisona, chorzy na nowotwory (oraz osoby do 5 lat po przebytej chorobie nowotworowej), a także osoby zmagające się ze spondylozą bez niestabilności.

Wśród przeciwwskazań bezwzględnych wymienia się przede wszystkim:

 • ciążę i połóg, a także okres karmienia piersią,
 • kamicę nerkową i żółciową,
 • przepuklinę,
 • niezagojone rany pooperacyjne,
 • choroby zapalne oraz zakaźne,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • chorobę wieńcową –platformy wibracyjne są bezwzględnie zakazane w przypadku by-passów lub rozrusznika serca,
 • choroby nowotworowe, w których występują przerzuty na układ kostno-mięśniowy.

Biorąc pod uwagę samą specyfikę treningu na platformie wibracyjnej u osób początkujących pojawić się może dyskomfort. Związany jest on z niepoprawną pracą błędnika. Jednak z każdym treningiem sytuacja ta powinna ulegać poprawie, a uczucie dyskomfortu stopniowo znikać. Po pewnym czasie trening będzie czystą przyjemnością.

Platforma wibracyjna ćwiczenia i wskazówki

Na platformie wibracyjnej można ćwiczyć na dwa sposoby – statyczny, który rekomendowany jest dla osób początkujących, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z treningiem na platformie, a także dynamiczny. Trening statyczny opiera się na uruchomieniu urządzenia i utrzymaniu na nim odpowiedniej pozycji stojącej. Mimo że wydaje się to niezbyt skomplikowane, to w praktyce może przysporzyć wiele trudności. Trening dynamiczny może polegać np. na symulacji chodu, truchtu lub nawet biegu. Do treningu dynamicznego wprowadzić można inne akcesoria, takie jak hantle, gumy do ćwiczeń czy nawet sztangi z niewielkim obciążeniem. Podczas treningu na platformie wibracyjnej niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy ciała. Istotne jest także przestrzeganie kilku zasad:

 • osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem lub które powracają po dłuższej przerwie, powinny postawić na mniejszą intensywność treningów,
 • konieczne jest unikanie wszelkich ćwiczeń, które przyczyniają się do odczuwania bólu – jeżeli podczas treningu czujesz ból, przerwij go,
 • nigdy nie zapominaj o rozgrzewce i o uzupełnianiu płynów,
 • pamiętaj o właściwym obuwiu, niewłaściwie dobrane może się przyczynić do bólów kolan i kręgosłupa,
 • nigdy nie odpuszczaj w końcowej fazie treningu – jest to bardzo istotna część ćwiczeń, koniecznie trzeba się do niej odpowiednio przyłożyć.

Rodzaj wykonywanych na platformie ćwiczeń uzależniony jest od partii ciała, nad którą chcemy pracować. Przykładowo:

– do wzmocnienia oraz uelastycznienia mięśni ud, pośladków, a także skośnych mięśni brzucha należy ustawić się na platformie w pozycji stojącej ze stopami umieszczonymi pod kątem ok. 20 stopni na brzegach platformy. Podczas ćwiczeń ciało należy odchylać w delikatny sposób w prawo i w lewo.

– do wzmocnienia oraz uelastycznienia mięśni ud, pośladków oraz mięśni prostych brzucha należy ustawić się na platformie z rozstawionymi nogami, tak aby stopy znajdowały się na brzegach platformy.

– do wzmocnienia oraz uelastycznienia mięśni klatki piersiowej, górnych mięśni grzbietu oraz ramion i przedramion należy ustawić się na platformie w pozycji lekko przykucniętej, z dłońmi rozstawionymi na szerokość ramion przyłożonymi do platformy.

Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie? Przede wszystkim na:

– rodzaj drgań – im większe będzie zróżnicowanie możliwości treningowych, tym szybsze efekty,

– maksymalna nośność – jeżeli masz zamiar trenować regularnie, jest to jeden z ważniejszych parametrów, w przypadku sprzętów, z których korzystać się będzie intensywnie, zaleca się doliczenie ok. 20% masy ciała,

– możliwości treningowe – im szersze są walory treningowe, tym większa efektywność ćwiczeń, warto sprawdzić, co potrafi dany model, dzięki różnym programom istnieje możliwość urozmaicenia treningu, a większa ilość poziomów prędkości pozwoli na skuteczniejsze dopasowanie intensywności treningu.

– dodatkowe akcesoria, jak np. pilot do sterowania urządzeniem, dodatkowe elastyczne linki, które umożliwią na większe zaangażowanie górnej części ciała, czy też masująca mata pod stopy, która poprawi krążenie krwi i pomoże odprężyć ciało.

Zacznij swój trening na platformie wibracyjnej, a już niedługo powiesz: schudłem lub schudłam na platformie wibracyjnej.