Filtry

Platformy do balansowania

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Platforma do balansowania

Jest ona powszechnie nazywana sprzętem typu BOSU to idealne urządzenie wykorzystywane do profesjonalnych treningów sportowych oraz do zajęć fitness. Dzięki swojej wielofunkcyjności oraz nowoczesnej innowacyjnej konstrukcji daje nam szeroki zakres zastosowań. Jest to niewielki przyrząd gimnastyczny(średnica to 63-68 cm), więc można ćwiczyć na nim zarówno w klubie fitness, ale i w domu. Łączy w sobie cechy i zalety piłki do ćwiczeń oraz stepu. Po pierwsze na swojej płaskiej stronie może być wykorzystywany jako step, natomiast na wypukłej jako piłka. Stymuluje on wzrost naszej siły, wytrzymałości, równowagi, koordynacji ruchowej jak i wydajności organizmu.

BOSU

Platformy do balansowania służą nam do ćwiczeń ogólnorozwojowych, przy których kluczowe znaczenie ma wykorzystanie balansowania ciałem. Ponadto trening z użyciem platformy do balansowania jest dla nas idealnym uzupełnieniem do stosowanych przez nas tradycyjnych ćwiczeń. Przede wszystkim angażuje on wiele grup mięśni, w tym przede wszystkim głębokich, a ponadto poprawia równowagę i wspomaga korygowanie ewentualnych wad naszej postawy. Trening z wykorzystaniem platformy BOSU wskazany jest w szczególności u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Regularne i skrupulatne ćwiczenia z wykorzystaniem platformy do balansowania przyniosą naszemu ciału szereg korzyści:

 • wzmacniają mięśnie i stawy
 • poprawiają równowagę ciała i wytrzymałość
 • sprzyjają utrzymaniu prawidłowej postawy ciała
 • korygują ewentualne wady postawy
 • poprawiają koordynację ruchową i refleks
 • ułatwiają spalanie tłuszczu oraz kształtowanie sylwetki
 • ułatwiają wypracowanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała oraz korygują wady postawy
 • wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe oraz uelastyczniają kręgosłup

Platformy do balansowania – ćwiczenia

Na BOSU można po prostu stać i podskakiwać, ale nie tylko. Jest też mnóstwo ćwiczeń, które wskazują aby klęczeć, leżeć, siedzieć lub biegać. Co istotne, im szybciej wykonuje się dane ćwiczenia, tym trudność jego wykonania i stopień zmęczenia staje się wyższy. Przede wszystkim różnorodność możliwych do wykonania kombinacji z wykorzystaniem tej piłki do balansowania jest ogromna i zależy tylko i wyłącznie od kreatywności ćwiczącego. Ponadto, używając rozmaitych przyrządów dodatkowych, takich jak na przykład hantle lub taśmy, platformę do balansowania wykorzystuje się również do urozmaicenia treningu całego naszego ciała.

Platformy do ćwiczeń są najczęściej wykorzystywane przez trenerów personalnych do urozmaicenia treningów z indywidualnymi klientami. My sami, gdy planujemy dla siebie indywidualne treningi z reguły nie sięgamy jeszcze po nie aż tak często, jak przykładowo po duże fitnessowe piłki. Natomiast w ofertach klubów fitness można już z powodzeniem znaleźć grupowe treningi, na których zamiast stepów na podłodze ułożone będą platformy do ćwiczeń. Najczęściej zajęcia są w charakterystyce choreograficznych układów do muzyki i przeznaczone są głównie dla kobiet. Natomiast mężczyźni powinni spróbować treningu siłowego z BOSU, który gwarantujące nie tylko przyrost mięśni, ale też dużo lepszą koordynację ruchową. Co ciekawe, BOSU wykorzystuje się również jako pomoc w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

 • Ćwiczenie wzmacniające uda oraz pośladki: Stań na platformie obiema nogami i wykonuj szybkie i dokładne półprzysiady do pozycji, w której uda będą ustawione równoległe do podłogi. Mocno skoncentruj się na wykonywaniu tego ćwiczenia, ponieważ chwila nieuwagi może łatwo sprawić, że po prostu spadniesz z urządzenia. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.
 • Ćwiczenie pomocne na poprawę równowagi oraz koordynacji ruchowej: Stań na wypukłej stronie urządzenia, a następnie na zmianę wymachuj nogami w prawo oraz w lewo. Jeżeli ćwiczenie sprawia ci za dużo trudności, w utrzymaniu równowagi powinna Ci pomóc odpowiednia praca rękami. Powtórz to ćwiczenie po 10 razy na każdą nogę.
 • Ćwiczenie, które wzmocni ramiona oraz brzuch: tym razem odwróć BOSU płaską stroną do góry. Następnie chwytając krawędzie podstawy urządzenia – po prostu zacznij robić pompki. Co ważne – staraj się, aby twoje ciało nie przechylało się na boki. Dopilnuj, aby pozostało ono w prostej linii. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.

Platformy do ćwiczeń – opinie

Piłka BOSU stworzona została głównie z myślą o idealnym i pełnym treningu funkcjonalnym. Z opinii użytkowników wynika, że właśnie taką funkcję ona spełnia. Ponadto, osoby, które zaufały temu urządzeniu, zgodnie twierdzą, że jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie fitnessu. Zapewnia nam połączenie treningu aerobowego z koordynacyjnym. Stabilna i twarda podstawa urządzenia dokładnie przywiera do podłogi i odpowiada za to, aby sprzęt się nie przemieszczał. Natomiast gumowa powierzchnia jest półkulista, dzięki czemu jest dynamiczna i elastyczna. To właśnie te cechy BOSU sprawiają, że nasz trening jest bezpieczny, a co za tym idzie – bardzo precyzyjny i dokładny. Tym samym podczas ćwiczeń człowiek skupia się tylko i wyłącznie na tym, aby wykonywać je poprawnie i utrzymać odpowiednią pozycję, a nie na tym, aby się nie poślizgnąć się na podłodze. Te cechy urządzenia są niezwykle ważne, ponieważ podstawową zaletą tych ćwiczeń jest poprawa równowagi oraz wzmocnienie mięśni tułowia.

Co jeszcze doceniają użytkownicy? Na BOSU można prowadzić trening całego ciała. Używając tej jednej piłki można wytrenować pośladki, uda, mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, brzucha oraz obręczy barkowej. Ponadto dokonać można wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych. Stanie się to poprzez wykonywanie podporów. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną zadbać o swoją postawę. Ponadto BOSU używa się również przy rehabilitacji, co doceniają w szczególności pacjenci, którym zależy na skróceniu procesu rekonwalescencji. Możesz również wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz rozluźniające. Dzięki temu cały trening, począwszy od rozgrzewki do rozciągania można przeprowadzić za pomocą tylko tego jednego sprzętu.

Platforma do ćwiczeń dla dzieci

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko miało od najmłodszych lat pełną kontrolę nad postawą swojego ciała, musimy zadbać o to, aby systematycznie trenowało ono swój zmysł równowagi i koordynację ruchową. Zapewnią jej to odpowiednie ćwiczenia oraz urządzenia poprawiające koordynację u dzieci. Te czynniki odgrywają bowiem kluczową rolę w rozwoju naszych maluchów i pomagają we właściwy sposób stymulować ich układ przedsionkowy, który to odpowiedzialny jest między innymi za orientację położenia ciała w stosunku do powierzchni ziemi.

Ćwiczenia równowagi dla dzieci nie muszą być wcale nudne. Co tym bardziej istotne i zachęcające do zakupu, mogą być świetną zabawą. Najprostszym i tym samym najlepszym rozwiązaniem są właśnie takie pomoce do stymulacji równowagi, jak platformy służące do ćwiczeń. Z pewnością każde dziecko będzie korzystało z nich z przyjemnością, dzięki czemu trening służący zdrowiu stanie się też rozrywką i świetną formą spędzania czasu. Co dla rodzica ważne, nie trzeba będzie swojej pociechy do tego namawiać.