Jaka hulajnoga wyczynowa do tricków dla dziecka?

Hulajnoga kojarzy nam się z beztroską zabawą, nieraz z pierwszym poważnym pojazdem dla dzieci na trzech kołach. Stopniowo, kiedy dziecko opanowuje już mistrzowsko sztukę jazdy na hulajnodze klasycznej, a zwykła zabawa staje się dość nudna, wkracza ONA – hulajnoga wyczynowa, zwana też STUNT. Co o niej możemy powiedzieć, dla kogo jest dedykowana, czym różni się od zwykłej hulajnogi, a przede wszystkim jaka hulajnoga wyczynowa najlepsza? Tego wszystkiego dowiesz się właśnie w tym artykule.

Co to jest hulajnoga wyczynowa?

Zapewne z biegiem czasu, kiedy Twoje dziecko zaczyna interesować się światem skatingu, często w waszych rozmowach pojawia się temat hulajnogi wyczynowej. Wybierając model dla malucha, nie było obaw, że przypadkiem wybierzesz wyczynowy. Dla dzieci najmłodszych taki nie istnieje. Rozważając zakup dla starszaka, załóżmy od 5 lat (tak jak wspominałam w poprzednim artykule), wybór odpowiedniej hulajnogi dla dzieci wcale nie jest zależny od wieku, ale od indywidualnego etapu rozwoju, warto zastosować główny filtr, który rozróżnia hulajnogi na te do jazdy rekreacyjnej i jazdy wyczynowej. Różnica może nie jest widoczna gołym okiem, ale to, co dla riderów będzie zaletą, stanie się wadą dla użytkowników lubiących się w jeździe rekreacyjnej.

Hulajnoga wyczynowa jak sama nazwa wskazuje, służy do nieco innej jazdy: dynamicznej, agresywnej, bazującej na przeróżnych skokach, trikach i innych wykonywanych ewolucjach. Co za tym idzie, poddawana jest dużej próbie wytrzymałości w codziennym użytkowaniu w porównaniu do jej zwykłego odpowiednika. Słowo rekreacja kojarzy mi się ze spokojem, odpoczynkiem i lekkością, i taka właśnie jest jazda na hulajnodze rekreacyjnej. Hulajnoga wyczynowa do trików często jest użytkowana w przeróżnych skateparkach i rampach, specjalnie przystosowanych do tego, by móc ćwiczyć i udoskonalać dynamiczną jazdę i skoki.

Niezwykle ważny a może nawet najważniejszy w hulajnogach wyczynowych jest system kompresji, który łączy widelec z kierownicą. Najbardziej popularny to HIC – prosty w obsłudze. Wystarczy przykręcić dwie śruby i hulajnoga jest gotowa do użycia. Inny, czyli IHC – ulepszona wersja systemu HIC jest częściowo wbudowana w widelec. System umożliwia wykonanie szybkiego i pełnego barspina, czyli obrotu. Z pasjonatami hulajnóg wyczynowych jest tak, że Ci mocno zaawansowani lubią złożyć swój wymarzony sprzęt od podstaw. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego przy nawet średnim stopniu zaawansowania opłaca się konstrukcję zostawić specjalistom i zdecydować się na gotowe rozwiązania.

Chłopiec wykonuje tricki na hulajnodze wyczynowej w skateparku.

Czym się różni hulajnoga wyczynowa od zwykłej?

Przede wszystkim przeznaczeniem! Hulajnogę wyczynową od klasycznej odróżnia styl i sposób jazdy jak również miejsce użytkowania. Nie każda hulajnoga przystosowana jest do poruszania się na nierównej powierzchni. Niby można, ale czy taka jazda będzie wygoda? Niekoniecznie. Poza tym te dwa rodzaje posiadają różne parametry i często użytkowanie w nieprzystosowanych warunkach, powoduje szybszą eksploatację urządzenia. Przejdę od ogółu do szczegółu i opowiem o zasadniczych różnicach między tymi dwoma wariantami. Konstrukcja. Hulajnoga przeznaczona do jazdy rekreacyjnej często wyróżnia się składaną konstrukcją, co jest sporym udogodnieniem, jeżeli chodzi o jej transport. Zazwyczaj też modele, zwłaszcza te, przeznaczone dla dzieci, posiadają różne stopnie regulacji kierownicy, tak, że rośnie ona wraz z dzieckiem. Rozwiązanie idealne, ale nie w przypadku modelu wyczynowego. Najważniejszym parametrem w wyborze jednośladu, na którym Twoje dziecko będzie wykonywać powietrzne akrobacje, jest solidna konstrukcja! Tym samym wszelkie dodatkowe, śrubki, zamknięcia i regulacje, będą tę stabilność osłabiać. Dlatego, jeżeli napotkasz hulajnogę wyczynową z regulowaną kierownicą, lepiej się zastanów czy taki wybór będzie odpowiedni. Być może taka decyzja będzie słuszna, jeżeli jest to pierwsza taka hulajnoga dla Twojego dziecka i w sumie nie masz pewności czy ta jazda mu się spodoba. W każdym innym wypadku wystrzegaj się zbędnych funkcji.

Kolejną ważną kwestią jest wysokość urządzenia. Modele przeznaczone do tricków są nieco niższe niż modele do jazdy rekreacyjnych. Riderzy, którzy preferują jazdę po gładkich powierzchniach, zwykle stawiają na niższą kierownicę. Hulajnoga wyczynowa z wysoką kierownicą wybierana jest w przejażdżkach streetowych. Również hulajnoga wyczynowa z szeroką kierownicą zapewni inne możliwości. Węższa gwarantuje lepsze skoki techniczne, szersza pozwala na skoki wysokie. W przypadku hulajnogi wyczynowej każdy szczegół ma kolosalne znaczenie.

Ponadto materiały użyte do wykonania danego modelu będą się różnić w zależności od przeznaczenia. Hulajnoga wyczynowa potrzebuje mocnych rozwiązań w lekkim wydaniu, dlatego najczęściej kierownica wykonana jest ze stali – przeważa ona nad innymi materiałami pod względem odporności. Większość decków wykonana jest z aluminium, żeby nadać lekkości, która jest niezwykle ważna w wykonywaniu tricków. Tak jak ta, marki NILS, która świetnie się sprawdzi jako hulajnoga wyczynowa dla 12 latka lub hulajnoga wyczynowa dla 11 latka. Co więcej, różnica w długości podestu zapewni różne możliwości. Krótki podest zagwarantuje większą zwrotność i dynamiczność ruchów. Dłuższy – w przypadku jazdy rekreacyjnej, będzie zapewne wygodniejszym rozwiązaniem, a w przypadku hulajnogi wyczynowej nada szybsze tempo podczas jazdy z przeszkodami. Łatwiej jest nim też grindować, czyli ślizgać się po krawężnikach, mówiąc jaśniej. W takim wypadku warto również celować na podesty, które mają płaskie krawędzie – zwiększają bezpieczeństwo w razie zderzenia, które podczas nauki mogą występować dość często. Na próżno szukać hulajnogi wyczynowej z amortyzatorem. Jak już wcześniej wspomniałam, w tym modelu liczy się precyzja i sztywność wszystkich części.

W hulajnogach wyczynowych wyróżniamy dwa rodzaje hamulców: sprężynowy – spring brake oraz hamulec typu flex. Hamulec sprężynowy jest głośniejszy i bardziej awaryjny niż hamulec oparty na systemie flex brake, który dodatkowo ogranicza drgania. Hamulec flex fender brake znalazł zastosowanie w modelu marki NILS, która może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli zastanawiasz się jaka hulajnoga wyczynowa dla 10 latka będzie odpowiednia, w budżecie do 500 zł. Hulajnoga wyczynowa na początek powinna posiadać koła nie większe niż 100 mm, szczególnie dla młodszych użytkowników. Wiadomo, że im koła większe tym też prędkość jazdy będzie nieco szybsza. Ogólnie ten model hulajnogi charakteryzuje się małymi kołami, które zapewniają zwrotność jazdy. Poza tym razem ze wzrostem rozmiaru kół zwiększa się też waga urządzenia. Istotne jest wybranie odpowiedniej twardości kół, które możemy podzielić na twarde i miękkie. Wszystkie z oznaczeniem poniżej 87A zaliczają się do miękkich. Cechują się doskonałą przyczepnością w zamian za mniejszą wytrzymałość. Te, które oznaczone są powyżej 88A to koła tak zwane twarde, które swoją wytrzymałość zawdzięczają właśnie mniejszej przyczepności. Modele do 400 zł znajdziesz w dziale hulajnogi wyczynowe.

Dwóch chłopców na swoich hulajnogach wyczynowych przygotowuje się do wykonania tricków.

Jaka hulajnoga wyczynowa na początek dla dziecka?

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko i na jakim etapie zaawansowania. Dla początkujących użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, powinniśmy wybrać coś w niższej cenie. Tylko bez przesady! Hulajnogi do 100 zł czy do 150 zł, które można spotkać wśród oferowanych modeli, raczej będą poniżej średniej jakości. Uważam, że inwestując w sprzęt wyczynowy, wypada dołożyć parę złotych i zakupić model, chociażby do 200 zł. W tej cenie można znaleźć ciekawsze i bezpieczniejsze rozwiązania dla Twojego dziecka, a to przecież najważniejsze. Wybierając, po pierwsze dobierz odpowiednią wysokość kierownicy. Jak to zrobić? O tym dowiesz się z kolejnego akapitu. Po drugie, jeżeli jest to pierwsza hulajnoga wyczynowa dla dziecka, można rozważyć koła z rdzeniem z tworzywa sztucznego. Będą tańsze od tych z rdzeniem aluminiowym i w zupełności wystarczą do początkowej nauki tricków. Również, nie mając pewności czy jazda wyczynowa pochłonie Twoje dziecko bez liku, nie warto na pierwszy wybór stawiać na profesjonalny i drogi system kompresji. Jasne jest on ważny, ale uwierz, że ich funkcjonalność docenią dopiero Ci bardziej zaawansowani użytkownicy, no i Twój portfel. Na tym etapie sprawdzi się model z gwintowanym widelcem. Kolejnym czynnikiem decydującym o zakupie powinien być rozmiar kół. Im młodszy właściciel pojazdu, tym zdecydowałabym się na mniejsze koła, które zaczynają się w tych konkretnych modelach od  100 mm. Na przykład idealna hulajnoga wyczynowa dla 8 latka METEOR, która wyróżnia się dzięki temu lekką konstrukcją i mieści się w przedziale cenowym do 300 zł. Dla tych bardziej zaawansowanych możemy wybrać koła nawet do 120 mm. I oczywiście kwestia w oczach dzieci najważniejsza! Czyli wygląd. Bo przecież odpowiedni wygląd dodaje odpowiedniego charakteru, który jest niezwykle istotny w młodzieńczym wieku. Rzeczy odpowiadające naszym gustom używa się znacznie przyjemniej. Dlatego hulajnoga wyczynowa dla dziewczyn zazwyczaj będzie się różnić kolorystycznie niż hulajnoga wyczynowa dla chłopaka. Chociaż jak wiadomo, żaden to wyznacznik.

Chłopiec zjeżdża na rampie na hulajnodze wyczynowej.

Hulajnoga wyczynowa jak dobrać do wzrostu?

O tym jak prawidłowo dobrana wysokość kierownicy do wzrostu jest istotna wspominam już kolejny raz, ale to dobrze. Podkreśla to tylko ważność tej kwestii. Dlaczego poświęcam oddzielny akapit akurat temu tematowi? Właśnie dlatego, że prawidłowa postawa ciała i ułożenie rąk podczas używania jakiejkolwiek hulajnogi wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Nieprawidłowy rozmiar może prowadzić do nieprawidłowego trzymania sylwetki, garbienia się, a nawet bólów plecy. Kierownica w modelach skatingowych jest niższa niż w klasycznych hulajnogach. Z tym że musimy uważać, żeby nie przesadzić, w żadną ze stron. Pamiętaj, że te modele nie posiadają regulacji kierownicy, dlatego precyzyjne zmierzenie przed zakupem jest bardzo ważne. Najlepiej, żeby kierownica znajdowała się na wysokości między biodrami a talią. Dodatkowo ważna jest też szerokość kierownicy, która nie może być węższa niż szerokość ramion. W idealnym przypadku będzie ona nieco szersza. Poniżej przedstawiam tabelę, która ułatwi Ci dobrać odpowiednią wysokość do wzrostu Twojego dziecka. Hulajnoga wyczynowa z dużą kierownicą, raczej będzie skierowana do młodzieży i dorosłych.

Wzrost

Zalecana wysokość

95 – 115 cm

Mniej niż 70 cm

115 – 130 cm

70 – 75 cm

130 – 145 cm

76 – 81 cm

145 – 160 cm

82 – 84 cm

160 – 170 cm

85 – 89 cm

170 i więcej

90 cm i więcej

Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa do tricków?

Ceny hulajnóg są bardzo różne, zaczynają się od 200 dla użytkowników początkujących do nawet kilku tysięcy dla użytkowników, którzy profesjonalnie rozwijają swoje pasje do tego sportu. Ci zwykle, decydują się już samodzielne złożenie swoich pojazdów z zakupionych części. 

Gdzie kupić hulajnogę wyczynową do tricków?

Szukając najlepszych ofert, możemy zadać sobie pytanie „hulajnoga, jakiej firmy będzie najlepsza”. Odpowiedzi jest klika, więc, zamiast się rozdrabniać na konkretnych producentów, lepiej zajrzeć do miejsca, które skupia najlepsze produkty, od najlepszych marek, czyli do sklepu PESPORT. W naszej ofercie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na każdą kieszeń. Dlatego, zamiast wpisywać w wyszukiwarkę hasła „hulajnoga wyczynowa dla dorosłych” czy „hulajnoga wyczynowa lekka” odwiedź nas. A jeżeli w dalszym ciągu nie będziesz wiedzieć, którą hulajnogę wybrać, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta, gdzie profesjonalnie doradzimy i odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Dodatkowo nie zapomnij, że jazda ekstremalna wymaga również ekstremalnego bezpieczeństwa, dlatego od razu zdecyduj się na zakup kasku i ochraniaczy!

Chłopak wykonuje skok na hulajnodze.

Autor: Anna Brodziak

Loga systemów płatności
X